Zaznacz stronę

Ameryka Południowa od zawsze przyciągała wielbicieli historii i nie tylko. Po hiszpańskiej i portugalskiej konkwiście pozostały jedynie ślady dawnych rdzennych mieszkańców. Największe pozostałości dawnych imperiów, możemy podziwiać w Peru. Inkowie pozostawili po sobie spuściznę, która trwa po dziś dzień i przyciąga rzesze turystów. Drugi co do wielkości andyjski kraj po Argentynie jest chętnie odwiedzany przez podróżników z całego świata. Można w nim odnaleźć nie tylko ciekawą historię, ale także wywieźć cenną lekcję.

Peru- znaczenie nazwy

Nazwa państwa wcale nie jest przypadkowa. Pochodzi ona od słowa briu, co w tłumaczeniu oznacza- rzeka. Górski kraj ma ich naprawdę wiele, przebijają się one między Andami i są uważane za jedne z najczystszych wód. Jednak to nie jedyny sposób na wyjaśnienie etymologii nazwy. Jedna z miejscowych legend, mówi o tym, że potężny wódz Beru, zapytany o nazwę kraju, przez hiszpańskich kolonistów, nie był wstanie zrozumieć, o co im chodzi, dlatego też podał im swoje imię, a oni przekształcili to na Peru. Inna opowiastka głosi, że dawni lokalni mieszkańcy nazywali swoje tereny Pelu, a nazwa ewoluowała do obecnie używanej, czyli Peru. Jeśli uda nam się porozmawiać, z mieszkańcami, na pewno opowiedzą oni jeszcze nie jedną legendę, która związana jest z nazwą ich kraju. Warto dodać, że dawne imperium Inków, w większości zamieszkują rdzenni Indianie oraz Metysi, czyli potomkowie białych Indian, stanowią oni odpowiednio 45% i 37% populacji kraju.

Państwo Inków

Obejmowało ono tereny dzisiejszego Peru i okolicznych krajów. Jego nazwa brzmiała Tahuantinsuyu, a było to jedno z najpotężniejszych imperiów Ameryki Południowej. Inkowie zamieszkiwali tam na 200 lat przed przybyciem Europejczyków. Posługiwali się oni językiem keczua i jego dialektami, a ich populacja wynosiła ponad 12 milionów. Propagowali oni kult Słońca, a za jego potomków uważali wszystkich władców. Wznosili wspaniałe kamienne budowle, które niestety padły ofiarą ekspansji Hiszpanów. Zaczęli oni wywozić złoto, ale też 480 lat temu wybudowali port, który rozrastał się, a dziś pełni rolę prężnej stolicy, czyli Limy. Pod Cuzco natomiast, miała miejsce decydująca bitwa, w której ostatni bastion Indian usiłował obronić swój kraj przed Hiszpanami. Przypuścili oni atak z górskiego zbocza Vilcaconga, jednak w krwawy sposób zostali rozbici przez hiszpańską armię. Tak poległ ostatni fragment państwa Inków, którzy zapisali się na kartach historii świata.

Peru atrakcje, których nie znajdziemy nigdzie indziej

Każdy kto przyjeżdża do Peru, pierwsze kroki stawia w Limie. Mimo że stolica nie cieszy się dobrą sławą, jest chaotyczna, zakorkowana i względnie niebezpieczna. Jednak możemy znaleźć w niej coś niezwykłego, przeplatają się tam różne style architektoniczne, a kamieniste plaże stanowią raj dla miłośników surfingu. Warto też, spróbować peruwiańskiej kuchni, prosto z ulicznych budek Limy. Kolejnym obowiązkowym punktem, jest słynne na całym świecie Machu Pichu. To jeden z obiektów działalności Inków, wpisany na listę 7 Nowych Cudów Świata. Położony wysoko w Andach, nigdy nie zostało zniszczone przez konkwistadorów. Znajdziemy tam zarówno świątynie, jak i pozostałości po obiektach mieszkalnych. Ważnym miejscem jest Nazca. Tajemniczy płaskowyż pokryty liniami układającymi się w kształty zwierząt. Miejscowi twierdzą, że te mistyczne rysunki zostały wykonane przez przybyszy z innych planet. Najgłębszy Kanion na świecie znajduje się właśnie w Peru! Kanion Colca wyglądem przypomina księżyc, a na jego dnie nie występuje żadna roślinność. Jest on dostępny dla turystów przez cały rok. Nie sposób pominąc Cuzco, czyli miejsca wielkiej bitwy o królestwo Inków. Zahaczmy też o 3 największe jezioro Ameryki Południowej, o dźwięcznej nazwie Titicaca. Znajduje się ono na pograniczu Peru i Boliwii. Są na nim ulokowane wyspy, które tworzą główną atrakcję turystyczną.

Peru- ciekawostki

Peru jest krajem owianym wieloma tajemnicami, a także skrywa wiele sekretów. Czy wiedzieliście, że państwo to ma dwie stolice? Oczywiście siedziba rządu i administracji to Lima, ale w przypadku Peru, mówimy także o stolicy historycznej, którą jest słynne Cusco. Wydawać by się mogło, że dawne imperium Inków jest hiszpańskojęzyczne. Nic bardziej mylnego, Peru to kraj wielu języków i dialektów. Za urzędowe języki uznaje się także Aymara oraz Quechua. Dopuszczalne są również inne zgodne z obowiązującym prawem dialekty. Warto też wiedzieć, że kraj ten, jest trzecim pod względem miejsc wpisanych na listę światowego UNESCO. Peru posiada takich miejsc aż 12. Jeśli chcecie zobaczyć najdłuższą rzekę świata, to tylko w Peru. Amazonka płynąca przez Peru, mimo że w większości znajduje się na terenie Brazylii, swoje źródła ma w peruwiańskich Andach. Wygrała ona wyścig o miano najdłuższej z egipskim Nilem. Kolejnym rekordem, jest najwyżej położone miasto na świecie. Na wysokości 5100 metrów nad poziomem morza, spokojne życie wiodą mieszkańcy małego La Rinconada. Zdecydowanie, aby zgłębić wszystkie sekrety tego kraju, potrzebujemy udać się tam, na przynajmniej tydzień.

Peru, ostatni bastion Inków, pogrążony, a zarazem wzniesiony przez Hiszpanów, stanowi jedną z największych atrakcji Ameryki Południowej. Podążanie szlakiem kamiennych budowli, a także podziwianie pięknych krajobrazów ma nieocenioną wartość.