Zaznacz stronę

Wyobraźcie sobie miejsce tak piękne i majestatyczne, że wprost zapierające dech w piersiach. Położone w samym sercu dżungli, będące symbolem całego państwa i perłą w koronie Kambodży. Angkor Wat – największy na świecie kompleks świątyń jest miejscem niemal ikonicznym, takim, które najczęściej pojawia się we wszelkiego rodzaju przewodnikach po Azji i albumach o tych zabytkach, które koniecznie trzeba zobaczyć przed śmiercią. Przeczytajcie o Angkor Wat i dowiedzcie się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o tym niezwykłym miejscu.

Historia Kompleksu Angkor

Angkor Wat to świątynia hinduistyczna zbudowana ku czci boga Wisznu. Słowa Angkor Wat oznaczają w wolnym tłumaczeniu świątynię miejską.

Angkor przez sześć wieków był stolicą Państwa Khmerskiego, które w czasach swojej największej świetności liczyło nieomal milion mieszkańców. Z tych danych wynika, że było to w swoich czasach największe państwo świata. Majestatyczność tego okresu wciąż jeszcze pobrzmiewa w imponujących starych ruinach. W piętnastym wieku Angkor opustoszał po najeździe Tajów. Miasto popadało w stopniową ruinę i z czasem zostało wchłonięte przez dżunglę. Dopiero w drugiej połowie dziewiętnastego wieku zostało ono odkryte przez francuskiego podróżnika Henri Mouhota, który przypadkiem natknął się na nie podczas swoich podróży. Pomimo tego, że pod rządami komunistycznych Czerwonych Khmerów kompleks Angkor podupadł wraz z całą Kambodżą, od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przeżywa on swój renesans i stał się popularnym kierunkiem wycieczek dla turystów z całego świata.

Jak zwiedzać Angkor Wat?

Warto pamiętać, że Angkor nie jest nazwą świątyni per se. Używając tej nazwy, mówimy o całym kompleksie świątyń, for i bram, które przypominają w istocie wielkie antyczne miasto. Angkor Wat jest zaś najbardziej rozpoznawalnym elementem tego kompleksu. Największą świątynią, która została również najlepiej zachowana.

Zwiedzanie Miejskiej Świątyni musimy zacząć od zakupu biletów. Te możemy zakupić w trzech wariantach, w zależności od tego, jak długo mamy zamiar pozostać w Angkor. Do wyboru są bilety jednodniowe, trzydniowe (które można wykorzystać w dowolne dni podczas trwania tygodnia) lub siedmiodniowe, na których wykorzystanie mamy równo siedem wybranych dni w miesiącu. Za bilety zapłacimy w amerykańskich dolarach, a cena uzależniona jest od ich rodzaju. Same bilety są spersonalizowane. Na miejscu jest nam robione zdjęcie, które finalnie znajdzie się na wydrukowanym kartoniku.

Niezrównany urok Miejskiej Świątyni

Największa świątynia kompleksu, czyli Angkor Wat zachwyca od pierwszego wejrzenia, niezależnie od tego, czy znajdziemy się na jego terenie w porze deszczowej, czy suchej. Została ona zbudowana na planie kwadratu i zajmuje w przybliżeniu dwadzieścia hektarów, co czyni ją większą od całego Watykanu. Żeby dotrzeć do tego niesamowitego gmachu, musimy pokonać most, który znajduje się na otaczającej świątynie gigantycznej fosie. Kolejne możliwości zwiedzania zależą w dużej mierze od tego, na jak duży wysiłek stać nas danego dnia. Kambodżańskie temperatury w połączeniu z ogromem turystów mogą zniechęcać do stania w kolejce do punktu widokowego w najwyższej wieży, jednak pomimo warunków, które dla części osób mogą wydawać się trudne, warto podjąć wysiłek, ponieważ widoki i klimat są nieporównywalne do niczego innego na świecie.

Tuż po pokonaniu mostu nad fosą wkraczamy na brukowaną ścieżkę, która prowadzi od murów zewnętrznych do wewnętrznych. Przed nami rozciągają się arkady oraz schody prowadzące na coraz wyższe piętra kompleksu świątyni. Na jej ternie znajduje się mnóstwo wartych zobaczenia elementów. Jednym z najcenniejszych jest kamienny arras przedstawiający doskonale odtworzone sceny z indyjskich eposów, takich jak Ramajana oraz różnej maści scenki z życia dworu. Długość rzeczonego arrasu to prawie dziewięćset metrów. Oprócz tego mamy szansę podziwiać liczne płaskorzeźby pomalowane na bardzo żywe kolory oraz mnóstwo przepięknych krajobrazów, które są szczególnie spektakularne w momencie kiedy oglądamy je z najwyższych partii świątyni.

Blaski i cienie perły Kambodży – czy warto odwiedzić Angkor Wat?

Wiele osób narzeka na oblegające Angkor tłumy turystów, które w połączeniu z gorącym i ciężkim kambodżańskim powietrzem mogą skutecznie zniechęcić do zwiedzania. Warto jednak przekonać się, że pomimo trudnych warunków jest to miejsce zdecydowanie warto zobaczenia. Przepiękna i niepowtarzalna khmerska architektura i zabytki to tylko jedna z zalet Angkor Wat. Odwiedzając tę świątynię, możemy obcować nie tylko ze świadectwem piętnastu wieków historii, ale także z pięknem i niepowtarzalnością widoków i klimatu.

Magiczne jest także otoczenie Miejskiej Świątyni. Nieopodal Angkor Wat znajdują się takie kompleksy jak przepełniony wieżami z twarzami władców Bajon albo Ta Prohm – świątynia, w której kręcono sceny do kultowego już filmu Tomb Raider z Angeliną Jolie w roli głównej. To niezwykłe miejsce to swoiste połączenie starożytnej cywilizacji przejętej przez siły natury.