Zaznacz stronę

Azja to kontynent wielu kultur, a przede wszystkim kontrastów. Niektóre z jej krajów, przez wiele lat były niedostępne dla turystów. Zamykały swoje granice i tworzyły własne społeczności. Jednym z takich krajów była Birma. Na szczęście dla wszystkich miłośników podróży, kraj ten powoli zaczął otwierać się na przyjezdnych, a obecnie jest popularnym kierunkiem wakacyjnych podróży. Birma ma wiele oblicz, a ich okrycie daje niesamowitą satysfakcję.

Birma czy Mjanma?

Nazwa kraju- Birma jest nam wszystkim dobrze znana, jednak to Mjanma stanowi oficjalną nazwę kraju, którą posługują się Birmańczycy. Ma to swoje początki już w czasach kolonialnych, kiedy za czasów kolonizatorów z Anglii, używali oni określenia Burma. Jednak naród, który nigdy nie zrezygnował ze swojej tożsamości, używał określenia Myanmar, czyli Kraj Silnych Jeźdźców. Dopiero w 1989 roku, Junta Wojskowa przyjęła oficjalnie nazwę Myanmar, a także zaakceptowały ją kraje członkowskie ONZ. We wszystkich oficjalnych dokumentach urzędowych, ustalone zostało używanie nazwy- Związek Myanmar, przy czym poprawne jest również Związek Mjanma lub Republika Związku Mjanmy. Pojawiło się wiele kontrowersji, jak powinna być wymawiana nazwa kraju. Ponieważ, w języku birmańskim r pozostaje nieme, przyjęła się spolszczona wymowa Mjanma, która jest jak najbardziej poprawna.

Birma wycieczki- najlepiej objazdowe

By zrozumieć kraj, jakim jest Brima, najlepiej zobaczyć go w całości. Najpopularniejsze stały się wycieczki objazdowe po kraju świątyń.  Dzięki temu, bez problemu zwiedzimy najważniejsze miejsca, które są usiane po całym regionie. Tego typu zwiedzanie oferuje wiele biur podróży, ale zaplanowanie objazdówki na własną rękę, dla odważnych nie będzie stanowiło problemu. Wystarczy trochę oddalić się od głównej metropolii- Naypidawu, który od 2005 roku spełnia funkcję stolicy, czy odjechać dalej od Rangun, czy Mandalaj, aby dostrzec wiele różnic. Tam ma się wrażenie, że czas nie upływa. Niesamowite świątynie, lokalne bazary czy wiecznie uśmiechnięci i przyjaźni mieszkańcy, to na pewno główne atrakcje Mjanmy. Organizując taką wycieczkę samodzielnie, możemy skusić się na znacznie więcej atrakcji, niż te oferowane przez biura. Nie będziemy ograniczeni czasowo, a także możemy sami wybrać to co chcemy zobaczyć. Warto poszukać ciekawych miejsc nawet będąc już na miejscu. Często za birmańskimi lasami, odnajdziemy niesamowite małe osady, pozłacane dachy świątyń oraz ludzi, którzy chętnie zaproszą nas na tradycyjną herbatę i uraczą ciekawymi opowieściami.

Co warto odwiedzić w Birmie?

Mjanma słynie ze swojej różnorodności, ale przede wszystkim jest nazywana Krajem Świątyń. Ich bogactwo zdobień i niesamowita kolorystyka jest nie do podrobienia. Ich unikalność zachwyciła już nie jednego podróżnika. Co zatem warto zobaczyć w tym niesamowitym kraju?

  1. Miasto Bagan. To miasto posiada ponad  2 tysiące mniejszych i większych świątyń oraz klasztorów. To miejsce jest magiczne i stanowi jedną z głównych atrakcji Birmy. Cała strefa archeologiczna miasta to około 13 kilometrów. Bagan był niegdyś stolicą Królestwa Birmańskiego, jednak nawiedzany przez pożary i trzęsienia ziemi, uległ częściowej dewastacji. Renowacja była przeprowadzona w latach 90, co umożliwiło odzyskanie danej konstrukcji tego niesamowitego miasta. Warto przede wszystkim dokładnie zwiedzić świątynie Sulamani, oraz zbudowaną na wzór piramidy- świątynie Dhammaayanngyi. Góruje nad nimi, otwarty dla turystów zamek Thatbyinnyu. Roztacza się z niego widok, na całą okolicę.
  2. Inle Lake- to drugie co do wielkości jezioro w kraju. Możemy podziwiać na nim rybaków, wiosłujących w tradycyjnych birmańskich łodziach i poławiających ryby. Znajdziemy tam też domki na palach w wodzie. Warto skorzystać z oferty wioślarzy i wybrać się z nimi na przepiękny rejs.
  3. Pagoda Szwedagon, znajdująca się w największym birmańskim mieście Rangun. To 100- metrowa budowla, w całości pokryta złotem. Według legendy, pod wzgórzem, na którym została wzniesiona, po dziś dzień leży skarbiec z włosami samego Buddy.
  4. Miasto Kwiatów, własnie tak nazywane jest niewielkie Pyin Oo Lwin. To raj dla miłośników przyrody. Okolica obfituje w wiele jaskiń, a także wodospadów.
  5. Bago to kolejne miasto, do którego koniecznie trzeba się udać. Znajduje się tam najwyższa w całym kraju- 114-metrowa pagoda Shwemawdaw Paya. Nasze oczy zachwyci również jeden z największych, pozłacanych pomników leżącego Buddy. Bago udostępnia turystom również liczne pałace i świątynie.
  6. Mandalaj stanowi centrum religijne i kulturalne kraju. W pagodzie Kuthodaw mieści się największa księga świata.
  7. Mount Popa, to wulkan w centralnej Birmie. Według miejscowych wierzeń znajduje się w nim 37 bóstw- Natów. Na szczyt prowadzi 777 schodów, a na górze znajdziemy mistyczny klasztor.
  8. Kalaw, to coś dla miłośników trekkingu i pieszych wędrówek. Niewielkie miasteczko gwarantuje różnorodność etniczną, a także odpoczynek pomiędzy birmańskimi wzgórzami.
  9. Pindaya- to miasto z niezliczoną ilością jaskiń, w których znajdują się mniejsze lub większe posągi buddy. Legenda głosi, że zamieszkiwał je pająk, porywający księżniczki.
  10. Góra Kyaiktiyo jedno ze świętych miejsc Birmy. Znajdziemy tam Złotą Skałę, która umieszczona jest tuż nad krawędzią przepaści. Mieszkańcy wierzą, że ogromny głaz utrzymuje równowagę, dzięki umieszczeniu pod nim włosów Buddy.

Birma mimo ciężkiej przeszłości staje dla turystów otworem. Ma do zaoferowania nie tylko swoje bogactwo kulturowe, ale także życzliwość mieszkańców, którzy zarażają swoim uśmiechem i pozytywnym nastawieniem. Ta podróż może znacznie poszerzyć nasze horyzonty, a także nauczyć czerpać radość z rzeczy, których do tej pory nie zauważaliśmy.