Zaznacz stronę

Kierunki azjatyckie stają się coraz bardziej popularne. Oryginalna kultura, niepowtarzalna kuchnia oraz zwyczaje, tak różne od tych, które są nam dobrze znane. Niegdyś targany wojnami i konfliktami politycznymi Wietnam, dziś stał się sam w sobie turystyczną atrakcją. Odwiedza go coraz więcej turystów, którzy ciekawi są tego, jakie tajemnice pozostały wciąż do odkrycia. Co ciekawe, nie wszyscy ściągają do stolicy kraju- Hanoi. Znaczna większość podróżnych pierwsze kroki kieruje do Ho Chi Minh, które jest największym miastem Wietnamu.

Dawny Sajgon

Ho Chi Minh to nazwa, która nie była pierwsza w przypadku tego miasta. Podczas okresu koloni francuskiej, było ono stolicą indochińskich kolonii i otrzymało nazwę Sajgon. Ślady obecności francuskiej są w mieście widoczne do dziś, miało to duży wpływ na późniejszy rozwój obecnej metropolii. Podczas wojen indochińskich, Francuzi zostali zmuszeni do wycofania się z Wietnamu, a Sajgon stał się stolicą Republiki Wietnamu Południowego. Gdy miasto przeszło pod kontrolę Wietnamu Północnego, komuniści w 1976 roku zmienili nazwę na Ho Chi Minh- która jest w użyciu po dziś dzień. Mimo wszystko niektórzy mieszkańcy dalej są przywiązani do dawnego Sajgonu. Jednak nazwa ta budziła wiele kontrowersji. Kojarzyła się z chaosem i zamieszaniem.  Mówi się, że ta nazwa oddaje klimat panujący w Ho Chi Minh,  szerokie bulwary, francuska architektura, modernistyczne wieżowce, a do tego tłok i hałas panujący na ulicach. Jednym słowem, miasto pełne jest kontrastów i różnic, które w ogólnym oglądzie świadczą o jego wyjątkowości i niezwykłości.

Najważniejsze atrakcje Ho Chi Minh city

Podczas pobytu w Ho Chi Minh city warto skorzystać z bogatej oferty kulturalnej i rozrywkowej miasta. Pozwoli nam to poznać kulturę Wietnamu oraz zrozumieć niektóre zwyczaje. Co trzeba zobaczyć, podczas wycieczki po dawnym Sajgonie?

  1. Główny Urząd Pocztowy w Ho Chi Minh- to budynek powstały w latach 1886-1891, kiedy to wietnamscy uchodźcy, zaczęli sprowadzać się do dawnej, niewielkiej kambodżańskiej osady rybackiej. Zaprojektowany został przez Alfreda Foulhoux, tak aby z zewnątrz przypominał zwykły, europejski dworzec kolejowy. Podłogi z marmurowymi wykończeniami oraz typowe dla francuskiej architektury sklepienia w kształcie łuku pozwalają przenieść się w czasy kolonialne. Nowym elementem wystroju poczty, jest wizerunek Ho Chi Minha umieszczony na ścianie obok głównego wejścia. To miejsce szczególnie oblegane przez turystów, ponieważ wnętrze urzędu zapiera dech w piersiach.
  2. Ho Chi Minh i Notre-Dame-  Wietnam posiada własną Katedrę Notre-Dame. Nie bez powodu Ho Chi Minh city nazywane jest „Paryżem Wschodu” lub „Paryżem Orientu”. Architektura wzorowana jest na stylu francuskim, do tego stopnia, że pokuszono się o skopiowanie słynnej Bazyliki. Znajduje się ona tuż obok Urzędu Pocztowego i stanowi największą i najokazalszą świątynie w mieście. Na placu przed nią, znajduje się tajemniczy pomnik Matki Boskiej. Miejscowi twierdzą, że w 2005 roku, samoczynnie z jej oczu zaczęły płynąć łzy. Sprawa ta do dziś nie jest wyjaśniona, a legenda stała się symbolem miasta. To też słynne miejsce dla wietnamskich studentów, gdzie dzięki rozmowom z turystami, mogą oni szkolić swój angielski, a także inne języki.
  3. Pałac Niepodległości- powstały w 1966 roku, w miejscu dawnego pałacu francuskiego gubernatora. To miejsce symboliczne. Własnie w tym miejscu, czołgi przekroczyły bramę pałacu, co uznaje się za koniec wojny w Wietnamie. Oprócz budynku do zwiedzenia jest również przepiękny, okalający go ogród. Wyposażenie stanowią drewniane meble, sprzęty, a także dawny helikopter stanowiący centrum tarasu.
  4. Muzeum Wojenne-  to zdecydowanie najciekawsze miejsce w Ho Chi Minh city, znajdują się tam pozostałości po wojnie w Wietnamie. To cenna lekcja historii dla wszystkich odwiedzających. Znajdziemy tam również wystawę, poświęconą Agent Orange- czyli broni chemicznej i skutkom jej użycia. Zrzucili ją Amerykanie, czym narazili życie ponad 4 milionów ludzi, którzy borykali się z jej skutkami. Po jej użyciu ludzie zapadali na cukrzycę, białaczkę, a także nowotwory. Wpływało to również na genetykę, a dzieci rodziły się często z różnymi uszkodzeniami i zdeformowanymi częściami ciała.
  5. Nguen Hue- to wietnamski bulwa stanowiący centrum miasta. Jego początek to Ratusz Miejski, wzniesiony w stylu francuskim, a kończy nad brzegiem rzeki Sajgon. To jeden z najpiękniejszych bulwarów w Wietnamie. Znajdziemy przy nim liczne bary i restauracje, w których możemy spróbować lokalnej kuchni. Panująca tam atmosfera oddaje klimat całego Ho Chi Minh City.

Ciekawostki, o których warto wiedzieć

Ho Chi Minh city jest pełne tajemnic i kontrastów. Warto zapoznać się z niektórymi ciekawostkami, aby urozmaicić podróż i powiększyć swoją wiedzę. Czy wiedzieliście, że obszar metropolitarny zamieszkuje ponad 12 milionów ludzi?. Czyni go to najbardziej zaludnionym miastem na świecie. Kolejną ważną rzeczą, jest to, że południowa część miasta, z samochodów przesiadła się na rowery i motocykle. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ posiadacze aut, tracą ogromne ilości czasu i paliwa, stojąc w korkach. Jeśli zdecydujemy się wypożyczyć samochód, musimy wiedzieć, że żółte światło, oznacza nakaz szybszej jazdy. Mieszkańcy Sajgonu, są jednymi z najszczęśliwszych ludzi na świecie, wynika to z faktu, że koszty życia są bardzo niskie, chociażby w porównaniu z miastami europejskimi. Łatwo się tam utrzymać i żyć na przyzwoitym poziomie.

Wietnam otwiera się na turystów. Dawny Sajgon jest bez wątpienia miejscem, które trzeba odwiedzić. Nawet panujący tam chaos ma swój unikalny klimat. Dawna francuska architektura, przeplatająca się z modernistycznymi wieżowcami stwarza niepowtarzalną atmosferę. Możemy z tej podróży oprócz pamiątek, przywieźć też cenną lekcję historii.