Zaznacz stronę

Będąc ludźmi uwięzionymi przez pracę na etacie, raz po raz próbujemy oderwać się od szarej rzeczywistości. Jedni nagradzają się drogimi ciuchami, inni wychodzą ze znajomymi na weekendową imprezę. Jeszcze inni natomiast zbierają fundusze na podróże dookoła świata. „Wycieczki” te można podzielić na dwa rodzaje- te pospolite, czyli wypady do Hiszpanii czy Grecji, oraz te drugie, mające na celu podróż w bardziej egzotyczne zakamarki globu. Dla ambitnego obieżyświata te pierwsze nie są niczym specjalnym. Prawdziwa wyprawa zaczyna się, gdy postawimy o krok więcej.

Czarny Ląd zaskakuje kolorami

Wbrew pozorom, drugi co do wielkości kontynent na naszej planecie ma do zaoferowania o wiele więcej, niż tylko piaszczyste pustynie i bujne sawanny. Przemierzając afrykańskie tereny, możemy natrafić na wiele miejsc, które wprost zaskakują swoim pięknem. Potężna piramida Cheopsa, czuwająca nad Egiptem na płaskowyżu w Gizie, zaraz obok niej tajemniczy Sfinks, który przedstawia lwa z ludzką głową, kolorowe kurorty turystyczne w Hurghadzie, czekające, aby przyjąć nowych turystów czy piaszczysta Sahara, czyli największa na świecie pustynia, która kilka tysięcy lat temu była zielona. Na tym nie kończy się piękny pejzaż, malowany przez afrykańskie krajobrazy; dalej, bardziej na południu -a konkretnie na granicy Zimbabwe oraz Zambii- znajdziemy przepiękne wodospady Wiktorii, o których ich odkrywca – David Livingstone- powiedział: „Widok tak piękny, że muszą się w niego wpatrywać anioły podczas lotu”. 


Patrząc z perspektywy lat, Afryka jest lądem o głęboko zakorzenionej kulturze oraz obyczajach. Na przestrzeni lat wiele się tam zmieniło, jednak urok, który towarzyszy podróżom w tamte regiony, wciąż pozostaje niezmienny. Jednak to nie pustynie czy sawanny są perełkami Czarnego Kontynentu. Są to jego ludzie oraz miasta. Jedną z takich pereł jest Kenia, czyli niewielkie państwo położone tuż obok Oceanu Indyjskiego, we wschodniej części Afryki. Państwo o bogatej przeszłości, ściśle związanej z Wielką Brytanią, swych pierwszych osadników powitało już za paleolitu (oczywiście Kenia-jako kraj- nie istniało w tamtych czasach). Współcześnie, jest prawdziwą gratką dla osób szukających bezpośredniego kontaktu z kulturą egzotyczną. Szczególnie Nairobi, czyli stolica i zarazem największe kenijskie miasto, szczycić się może dużym zainteresowaniem turystów. I nic dziwnego, w końcu ma do zaoferowania naprawdę szeroki wachlarz zabytków i innych atrakcji.

Nairobi, klejnot Afryki

Udając się do tego miasta, należy uprzednio zapoznać się z jej historycznymi korzeniami- dzięki temu będziemy mogli bardziej je docenić. Nairobi bowiem zostało założone ponad sto lat temu przez Brytyjczyków na terenach, które ówcześnie należały do Masajów. Niespełna dekadę po utworzeniu stało się stolicą brytyjskiego Protektoratu Afryki Wschodniej, a w 1963 roku miastem stołecznym niepodległej Kenii. Obecnie jest jedną z czterech światowych siedzib ONZ, co czyni z niego miasto o bardzo dużym znaczeniu politycznym. Jednak nie dla polityki zjeżdżają tutaj turyści.

Na czele wielu miejsc wartych zwiedzenia bez wątpienia znajduje się Muzeum Narodowe Kenii, w którym możemy znaleźć ekspozycję z początków rodzaju ludzkiego, co może być nie lada gratką dla każdego, kto pragnie dowiedzieć się, jak wyglądało „surowe” życie, przed wszystkimi nowinkami technologicznymi znanymi z czasów współczesnych. Zaraz po wspomnianym wcześniej muzeum na naszym planie wycieczki powinien znaleźć się Park Narodowy Nairobi, który zajmuje powierzchnie ponad stu kilometrów kwadratowych. Założony ponad pół wieku temu. Pewien obszar parku jest zajęty sawanną drzewiastą. Od momentu założenia był domem dla wielu zwierząt, a od momentu wybudowania tam, które w porze suchej zatrzymują część wody, jest ostoją dla wielu dzikich gatunków. Azyl znajdują tu gepardy, nosorożce czy hipopotamy nilowe. Ponadto, szczęśliwcy mogąc dostrzec liczne, barwne ptactwo, którego jest tutaj ponad czterysta gatunków. Musimy jednak pamiętać, że są to zwierzęta dzikie, dlatego należy powstrzymać się od zabawy z lwiątkiem, pomimo tego, że wydaje się nam być bardzo słodkie i urocze. Kenia Nairobi ma nam naprawdę wiele do zaoferowania- wystarczy tylko zaklepać bilet i udać się na wyprawę naszego życia.

Schronisko dla słoni, centrum żyraf czy pełne emocji safari- wrażenia z wyprawy do Kenii są niezapomniane, jedyne w swoim rodzaju. Jeżeli jesteś osobą, która czuje niedosyt przygody; osobą, która ma wrażenie, że jest uwięziona w czterech ścianach własnego pokoju, bez możliwości ucieczki, jest tylko jedno wyjście- natychmiast zerwij łańcuchy! Człowiek jest z natury istotą ciekawą świata, a ze swoją naturą nie powinniśmy walczyć. Nie satysfakcjonują Cię wyjścia ze znajomymi? Co powiesz na dziką Kenię, pełną dzikich zwierząt, bogatej kultury oraz miejsc, które tylko czekają, aby je odwiedzić? Decyzja należy do Ciebie!