Zaznacz stronę

Jeśli szukamy miejsca, w którym moglibyśmy spędzić wyjątkowe wakacje, to Laos z pewnością się nada. To zupełnie wyjątkowy kraj, w którym czas zdaje się płynąć znacznie wolniej. Praca nie jest dla ludzi najważniejsza, a gdy upał zbyt doskwiera, wolą odpocząć w cieniu drzew niż się przemęczać. W Laosie czeka na nas obfitość krajobrazów – góry, rzeki, z wolna zmieniające się tereny i wijące się stoki, a także pradawne założenia architektoniczne.

Jak się tu dostać?

Zanim skupimy się na wyjątkowych atrakcjach i zupełnie odmiennej kulturze, to warto jeszcze powiedzieć, w jaki sposób możemy dostać się do Laosu. Co prawda potrzebujemy wizy, jednak jej zdobycie jest bardzo proste. Musimy jedynie posiadać przy sobie ważny paszport, swoje zdjęcie i 30$. Czasami pracownicy na granicach pobierają dodatkowego 1$ dolara za „pracę w weekend” albo „pracę wieczorami”. Co prawda robią to bezprawnie, jest to jednak stała praktyka i nie mamy się o co wykłócać. Jesteśmy zależni od strażników, nie warto więc psuć sobie humoru 1$.

Kiedy się wybrać?

Choć Laos to doskonała propozycja na wartościowy wyjazd, to trzeba pamiętać, że w kraju panuje zupełnie inny klimat, niż w Polsce. Gdy u nas jest lato, w Laosie panuje pora deszczowa. I choć nie pada w kraju przez cały czas, to takie nagłe ulewy mogą mocno pokrzyżować nasze plany. By móc doświadczyć i pozwiedzać jak najwięcej warto zaplanować swoją podróż w okresie od listopada do maja. Najbardziej szczytowym momentem jest grudzień i styczeń, kiedy to w Laosie jest najcieplej. Na południu kraju możemy się spodziewać naprawdę ciepłych dni i nocy, natomiast na północy, na górzystych terenach będzie znacznie chłodniej, a noce będą zimne. Adekwatnie do tego, gdzie się wybieramy, musimy przygotować sobie odpowiednie stroje.

Luang Prabang

Jeśli mówimy już o atrakcjach w Laosie, to na początku trzeba wspomnieć o Luang Prabang. To najpiękniejsze i najbardziej imponujące miasto w całym kraju. Mamy wrażenie, że tutaj czas zatrzymał się ponad wiek temu. Widzimy połączenie kultury Azji i Europy – osadników sprzed kilkuset lat, którzy przypłynęli tu i zaczęli stawiać swoje domostwa. Przed naszymi oczami malują się doskonałe założenia architektoniczne, które współgrają nam z górzystymi terenami. W mieście otacza nas wyjątkowa kultura. Na ulicach możemy spotkać mnichów, a w okolicach świątyń słychać ich charakterystyczny śpiew. Porankiem warto wybrać się na targ, na którym skosztujemy wielu lokalnych produktów i przyjrzymy się życiu tamtejszych mieszkańców. Luang Prabang to istota architektonicznych atrakcji.

Spływ Mekongiem

Jeśli zamierzamy wybrać się do wspomnianego wyżej miasta warto wziąć udział w spływie Mekongiem. To dwudniowy rejs, na którym nie robimy niczego poza odpoczynkiem i leniwym spoglądaniem na mijane krajobrazy. Możemy całkowicie się naładować i wyciszyć. Tutaj czekają na nas liczne, nasycone barwy i widok nienaruszonych cywilizacją roślinności. Laos atrakcje to przede wszystkim właśnie sięgnięcie do natury, spoglądanie na to, jak wygląda prawdziwy kraj. Możemy wygodnie się rozłożyć lub spacerować po łodzi, by w barze dolali nam kawy lub podali piwa. Prawdziwy relaks.

Vang Vieng

Jedną z atrakcji w Laosie jest również Vang Vieng – dawniej miejsce imprez i spotkań młodych osób. W tym momencie po dawnej rozrywce nie został już żaden ślad. Teraz to doskonałe miejsce do kilkudniowego odpoczynku i wyciszenia się. Czekają na nas góry, jaskinie i Błękitna Laguna, znajdująca się nieopodal jednej z jaskiń. Podstawową rozrywką w mieście są wypady do jaskiń albo na szlaki górskie. Możemy się tam wybrać samochodem i jednocześnie podziwiać okoliczne krajobrazy. Miniemy pola ryżowe i informacje o kolejnych wartych uwagi miejscach. Sami zdecydujemy, gdzie warto zajrzeć. Dobrze również polegać na opiniach swojego przewodnika.

Muzea UXO

Poza wyjątkowymi krajobrazami trzeba jeszcze wspomnieć o Muzea UXO – muzeach, w których poznamy historię Laosu. Dowiemy się z niej o tajnej wojnie USA, które to przez 9 lat zrzucało na kraj liczne bomby. Problem w tym, że nie wybuchały one od razu, ale zaczęły dopiero po wojnie – i wybuchają aż do dzisiaj. Dzięki tej informacji zrozumiemy, dlaczego nie wolno mieszkańcom chodzić poza wyznaczonymi ścieżkami. Liczne tereny nadal są niesprawdzone i istnieje potencjalne ryzyko eksplozji. Nowe miejsca są sprawdzane i powoli ludzie w Laosie mogą na nich uprawiać swoją ziemię lub po prostu żyć. W Muzea UXO przyjrzymy się cierpieniu mieszkańców i zrozumiemy, z jak ogromnym strachem i zniszczeniem musieli się borykać.

Wycieczka do Laosu

Laos jest niewątpliwie miejscem, które warto zwiedzić. Tutaj łączy się kultura z niezmąconą niczym naturą. Wyjątkowa mentalność mieszkańców, rdzenne smaki i spokój – idealne miejsca na wypoczynek i poznanie zupełnie nowych miejsc. Jedno jest pewne – Laos to kraj, z którego wrócimy bogatsi o nowe doświadczenia i emocje.