Zaznacz stronę

Mauritius to wyspiarskie państwo położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Przez wzgląd na to, że w ostatnim czasie modnym kierunkiem podróży są wyspy, Mauritius zyskuje na popularności. Czy jest to miejsce przereklamowane, czy warto się tam wybrać?

Przydatne informacje

Pomimo wielogodzinnej podróży, która jest dość męcząca, wiele osób potwierdzi, że wakacje na Mauritius wynagrodzą każdy czas podróży. Jest to wymarzone miejsce do spędzenia wakacji – zwłaszcza zimą. Panuje tam wilgotny gorący klimat przez cały rok co sprawia, że wakacje na Mauritius śmiało można planować w każdym okresie roku. Większość ludności wyspy stanowią Hindusi. Panuje tam głównie kuchnia hinduska, ale też chińska, tajska i europejska. Wyspa obsypuje turystów różnego typu owocami, które stanowią prawdziwy raj dla podniebienia.

Na Mauritius panuje ruch lewostronny, o czym trzeba pamiętać chcąc poruszać się samochodem, drogi są w złej formie, a i chodniki są tam rzadkością. 

Na wyspie z łatwością można porozumieć się w języku angielskim i francuskim, złapać darmowe Wi-Fi, jednak trzeba mocno uważać na rozmowy telefoniczne, gdyż są one bardzo drogie. Nie ma problemu z płatnościami kartą ani z dostępem do alkoholu.

Jeśli chodzi o nocleg, nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem kwatery na własną rękę. W przypadku hoteli należy dobrze przemyśleć wybór lokalizacji – hotele położone są zazwyczaj z dala od centrum, a jedyne ich otoczenie to plaże oraz inne hotele, więc trudno będzie zwiedzić wyspę bez wynajęcia samochodu.

Powody przemawiające za wyjazdem na Mauritius

Polecające Mauritius opinie turystów, którzy już mieli okazję zwiedzić wyspę nie są bezzasadne. Oto powody, dla których warto znieść jedenastogodzinny lot samolotem:

 1. Plantacje herbaty i wanilii.
 2. Szczyt Le Morne Brabant – najwyższy szczyt wyspy, z którego rozpościerają się malownicze widoki na niemal całą wyspę. Jest dostępny dla wszystkich, a wejście nań bezpłatne. Z górą wiąże się tragiczna historia niewolników z XIX w., dla których wyspa stała się azylem po ucieczce od swoich oprawców. Gdy jednak służby docierały na wyspę w celu ponownego ich pojmania, wdrapywali się na górę i skakali z niej wybierając śmierć od dalszego służenia.
 3. Podwodny wodospad – oszałamiająca iluzja wodospadu stworzona przez naturę pod powierzchnią wody. Najlepiej widać go ze szczytu Le Morne Brabant.
 4. Grand Bassin – jezioro powstałe w miejscu wygasłego wulkanu, uważane przez hindusów za święte. Wierzą oni, że jezioro połączone jest z Gangesem i ma moc uzdrawiania.  Nad wodą jako miejsce kultu powstała świątynia o takiej samej nazwie – najbardziej znana hinduska świątynia.
 5. Wioska Chamarel – słynąca z kawy i „ziemi o 7 kolorach” wioska. Uprawiany jest tam specyficzny rodzaj kawy o wyjątkowym zapachu i smaku. Niedaleko niej znajduje się słynna „ziemia o 7 kolorach”. Jest to dość myląca nazwa, gdyż faktycznie ziemia w tamtym miejscu ma o wiele więcej odcieni, m.in. odcienie czerwieni i żółci. Jest to spowodowane zjawiskiem następującego po sobie chłodzenia lawy (jest to ziemia wulkaniczna). Do niedawna wstęp na ziemię był dozwolony, jednak od jakiegoś czasu w celu ochrony zjawiska, została ona ogrodzona i aby móc jak najlepiej ją obejrzeć, należy udać się na krótki spacer wokół. W pobliżu „ziemi o 7 kolorach” znajduje się urokliwy, zapierający dech w piersiach i obrośnięty bujną roślinnością wodospad. 
 6. Casela World of Adventure – park ze zwierzętami, gdzie można na własne oczy zobaczyć nie tylko papugi, zebry, żyrafy itd., ale także niebezpieczne i dzikie okazy takie jak lwy, tygrysy, rysie itp. Możliwy jest także wykup wejścia do zagrody lwów. To gratka dla poszukiwaczy przygód i wielbicieli adrenaliny.
 7. Ogród Botaniczny im. Seewoosagur Ramgoolam – pokaźnych rozmiarów ogród botaniczny, który charakteryzuje się przede wszystkim unikatowymi dla wyspy gatunkami flory. Co więcej, najwięcej popularności ogród zyskuje dzięki ogromnym liliom wodnym, których liście mogą liczyć ponad 2 metry średnicy.
 8. Trou aux Cerfs – uśpiony wulkan, we wnętrzu którego znajduje się malownicze jeziorko. Jest to najzimniejsze miejsce w kraju, ulubione z tego powodu przez wielu tubylców. Można spotkać tam nawet żonę premiera odbywającą poranny jogging. Ze szczytu krateru rozpościera się piękny widok, zwłaszcza na stolicę wyspy – Port Louis.
 9. L’Aventure du Sucre – muzeum trzciny cukrowej. To idealne miejsce na zaczerpnięcie nieco historii tego fascynującego kraju, a w szczególności uprawy i przetwórstwa trzciny cukrowej na wyspie. Jest to bardzo nowoczesna placówka oferująca turystom wielogodzinne zwiedzanie zwieńczone degustacją trzciny cukrowej, dwunastu rodzajów cukru trzcinowego, dżemu, miodu i rumu.
 10. Plaże – przede wszystkim rajskie plaże, które są bez wątpienia pierwszym wywołującym zachwyt turystów elementem wyspy. Godne polecenia są dwie z nich:
  • Le Morne – uważana za najpiękniejszą plażę Mauritiusa, usytuowana w pobliżu wspomnianych wcześniej licznych hoteli;
  • Trou aux Biches – bajeczna plaża umiejscowiona blisko malowniczego miasteczka.

Mauritius jest z pewnością niezwykle ciekawym i godnym polecenia miejscem na urlop idealny. Rajska wyspa, wspaniałe widoki i liczne miejsca do zwiedzania. Spoglądając na liczność miejsc, dla których warto odwiedzić ten kraj można śmiało powiedzieć, że nie jest to miejsce przereklamowane oraz wyidealizowane.