Zaznacz stronę

Zanzibar jest niezwykłym miejscem. Każdego roku ta rajska wyspa odwiedzana jest przez miliony turystów pochodzących z całego świata. Zajmująca 1658 kilometrów kwadratowych coraz częściej wybierana jest przez naszych rodaków. Duży wpływ ma na to historia Zanzibaru, która nierozerwalnie związana jest z okresem  europejskiej dominacji na świecie. Zanzibar przypomina kocioł, w którym łączą się ze sobą rozmaite kultury, które stworzyły jedyny w swoim rodzaju  twór. Przejawia się to zarówno w architekturze, muzyce, jedzeniu oraz obyczajowości mieszkańców wyspy. Zanzibar postrzegany jest  jako raj na Ziemi.

Zanzibar – historia największej spośród tanzańskich wysp

Pierwszymi mieszkańcami tej wyspy byli przybywający z głębi kontynentu Afrykanie.  Następnie miedzy VIII a X wiekiem powierzchnia wyspy znajdowała się w zasięgu Arabów i Persów. Początek dominacji Europejczyków datuje się na wiek XVI. Wyparci przez sułtanów Omanu stracili swoją zwierzchność nad tą częścią świata. Przełomowy okazał się wiek XIX, gdy na ten niezwykły teren powrócili mieszkańcy naszego kontynentu: Francuzi, Niemcy, a także Brytyjczycy. Przebywając na terenie wyspy, w pierwszej chwili można poczuć się zdezorientowanym, gdyż w jednym miejscu spotykamy się ze skrajnie  różnymi kulturami, a także obyczajowością.

Zanzibar – co warto wiedzieć o wyspie?

Decydując się na lot do tego niezwykłego miejsca, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Są nimi przede wszystkim dokumenty. Każdy turysta, który pragnie spędzić wakacje na Zanzibarze, musi posiadać wizę turystyczną. Jej wyrobienie nie stanowi problemu i możliwe jest po przylocie na lotnisko. Osoby, które lubią mieć wszystko dopięte na ostatni guzik, mogą o nią wystąpić przez Internet. Koszt ważnej przez 90 dni wizy wynosi około 50 dolarów. Równie ważne jest zabranie paszportu. Lekarze zalecają również serię szczepień na wypadek chorób, które nie są znane w naszej szerokości geograficznej. Należą do nich żółtaczka, dur brzuszny, błonica i tężec.

Zanzibar – atrakcje turystyczne

Nungwi Zanzibar to najbardziej wysunięta na północ wyspy  rybacka osada. Spacerując wzdłuż kolejnych budynków, możemy przyjrzeć się jak wygląda życie lokalnej ludności. Mieszkańcy słyną z produkcji tradycyjnych łodzi Dhow, które wykorzystują podczas codziennych połowów świeżych ryb.

 To tutaj zobaczymy jedyny w swoim rodzaju zachód słońca, a także popływamy w towarzystwie ogromnych żółwi, które od dawna zamieszkują ten teren. W Baraca Aquarium, czyli niewielkiej lagunie otoczonej koralowcami mieszka obecnie około 30 żółwi morskich. Te niezwykle sympatyczne zwierzęta przyzwyczajone do obecności człowieka chętnie pozują do zdjęć. Za drobną opłatą można je nakarmić miejscowymi specjałami, za którymi wprost przepadają. Decydując się na wizytę w tym miejscu, należy pamiętać o porach pływów. W czasie odpływu woda w lagunie nie przekracza metra głębokości, natomiast w czasie przypływu należy być dobrym pływakiem. Baraca Aquarium jest ważnym miejscem. Przez lata żółwie przebywające na tym terenie należały do gatunków zagrożonych. Ich mięso gościło na stołach mieszkańców wyspy, natomiast kolorowa skorupa była sprzedawana turystom. Dziś władze doprowadziły do odrodzenia gatunków, a także zwiększenia świadomości ludzi na temat tych majestatycznych zwierząt.

Blue safari określane jest mianem błękitnego doświadczania Zanzibaru. To nic innego jak kąpiel w nieskazitelnie czystych wodach otaczających wyspę. Wskakując na jedną z drewnianych łodzi i zabraniu ze sobą maski do nurkowania będziemy mieć okazję podziwiać bujnie rosnące koralowce, a także różnobarwne, charakterystyczne dla tego regionu ryby.

Każdego dnia w kuchni wykorzystujemy dziesiątki przypraw. Czy jednak wiemy o nich coś więcej? Kto z nas wie, iż pieprz jest tak naprawdę pnączem, a biały, czarny oraz zielony pieprz pochodzi z tej samej rośliny. Różni je jedynie pora zbioru. Aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat przypraw, warto wybrać się na jedną z plantacji  przypraw. Pracownicy zatrudnieni na plantacji pokażą, jak zbliżona pod względem wyglądu do awokado jest gałka muszkatołowa. Aromatyczne goździki czy laski uwielbianej przez Polaków wanilii z pewnością pobudzą zmysły i zachęcą do skosztowania tutejszej kuchni. Dania serwowane przez tutejszych kucharzy składają się wyłącznie miejscowych produktów. Ryby, soczyste i pełne smaku owoce, a także liczne charakterystyczne dla tego obszaru  przyprawy sprawiają, iż większość turystów wraca z tej niezwykłej podróży zainspirowana.

Zanzibar to miejsce, które warto odwiedzić. Stanowiąca zlepek kultur wyspa ma wiele do zaoferowania. Spragnieni wypoczynku z pewnością naładują baterie przed kolejnym rokiem spędzonym w pracy. Krystalicznie czyste plaże, ciepłe wody Oceanu Indyjskiego tworzą jedyne w swoim rodzaju warunki do odpoczynku. Jambo! Tak właśnie wita nas Zanzibar.