Zaznacz stronę

Ameryka – brzmi dumnie, prawda? Niejednemu marzy się odległa podróż na inny kontynent. To właśnie Ameryka jest dobrym celem, by spędzić wolne dni, jak najbardziej aktywnie, z pięknymi widokami i dobrym jedzeniem. Warto zatem zastanowić się nad Ameryką Południową, a zwłaszcza nad Paragwajem. Co oferuje to państwo? Gdzie pojechać, pójść, popłynąć? Co zjeść i w którym miejscu? Jeśli interesuje cię niezapomniana wycieczka do Paragwaju, koniecznie przeczytaj do końca artykuł i dowiedz się, gdzie zatrzymać się, by w głowie zostały same piękne chwile!

PODSTAWA PRZED PIERWSZYMI KROKAMI

Na wstępie warto wiedzieć, że Paragwaj to miejsce, które nie zawsze było dostępne dla turystów. Stąd wzięło się stwierdzenie, że jest to państwo najbardziej niedocenione w Ameryce Południowej. Nie oznacza to jednak, że nie ma tam przestrzeni, zabytków, restauracji czy dzikiej natury niewartych zobaczenia. Wręcz przeciwnie – zwiedzanie dobrze zacząć od stolicy, by zapoznać się ze zwyczajami tubylców.

Asuncion to najważniejsze miasto w kraju. Tutaj żyje kultura, gospodarka, nauka i ekonomia. Trzeba mieć na uwadze, że ludzi tam nie brakuje – zarówno nocą, jak i za dnia. Łatwo nawiązać kontakt z mieszkańcami oraz turystami. Nie ma również problemu z załatwieniem najpotrzebniejszych spraw, dotyczących podróży. Co ważne – Paragwaj stolica to bezpieczny teren. Są dwa miejsca, które mogą budzić wątpliwości, ale bez obaw można poruszać się po ulicach nocą, bez ciągłego oglądania się za siebie.

CZAS – START

Niektórzy twierdzą, że zwiedzanie powinno zaczynać się od stolicy, a inni wręcz przeciwnie – są zdania, że nie warto w ogóle tam przebywać, bo zwyczajnie jest tam nudno. W każdej opinii jest ziarnko prawdy, ale to właśnie stolica pokaże, jak żyją mieszkańcy, co robią, jakie mają tradycje, jaka jest historia kraju. Dlatego nie można pominąć na swojej liście Katedry Metropolitalnej Matki Boskiej Wniebowziętej. To główny kościół katolicki w mieście. Znacznie lepszą prezencję nabiera nocą, gdy podświetla się go z każdej strony. Znajduje się w dzielnicy La Catedral. Okazałym budynkiem jest także siedziba prezydenta i rządu Republiki Paragwaju. To ogromny pałac, do którego można zbliżyć się w odpowiednich godzinach i porze dnia. To właśnie tutaj można zobaczyć i poznać schemat społeczeństwa w Paragwaju. Jeśli ktoś byłby ciekawy historii miasta, należy wybrać się do Panteonu Narodowego. Ta przestrzeń stanowi miejsce pamięci. Po długiej budowie, którą przerwała wojna, budynek został oddany do użytku w 1936 r. Pochowano tutaj pierwszego prezydenta kraju oraz żołnierzy i dzieci poległych w Bitwie Dzieci. Trzeba pamiętać, by zachowywać się w tym szczególnym miejscu adekwatnie, bez krzyku i hałasu. Dla mieszkańców to sakralna przestrzeń.

W stolicy nie brakuje zieleni. Jest tutaj pełno parków, którymi można przechadzać się długimi godzinami. Jest także ogród botaniczny i zoo. Znajdują się tu naprawdę bogate okazy flory, których nie sposób znaleźć na przykład w Polsce. Nature tego kraju bardzo dobrze będzie widać stojąc na moście Rio Paraguay. Dzieli on miasto na dwie części. Krajobraz jaki tworzy rzeka z otaczającą roślinnością zapiera dech w piersiach! Paragwaj stolica to nie tylko piękna architektura, ale również duża przestrzeń, by rozprostować nogi. Właśnie w tym celu można przejść się na stadion. Jest on wielofunkcyjny, bo oprócz rozgrywających się tutaj meczów piłki nożnej, można również uprawiać lekkoatletykę na stadionie obok.

Dobrze byłoby odwiedzić także muzeum. W Asuncion ich nie brakuje. Trzeba mieć na uwadze, że nie wszędzie będzie tłumaczenie opisów posągów, zabytków lub innych dzieł sztuki w języku angielskim. Warto odwiedzić Muzeum del Barro. Wejście jest darmowe, a można poznać całą kulturę Paragwaju. To mieszanka prawdziwych dzieł sztuki z historią kraju. Dodatkowo przy wyjściu znajduje się sklep z pamiątkami – można kupić magnez, pocztówkę lub chociażby breloczek, by nie zapomnieć o tym ważnym miejscu. Jeśli jesteśmy już w tym klimacie, to koniecznie trzeba zobaczyć muzeum, które po polsku przetłumaczono jako Dom Niepodległości. Znajduje się w nim mapa stolicy z zaznaczonymi najważniejszymi punktami w mieście. 

SPECJAŁY

Nie można mówić o zwiedzaniu, bez spaceru typowymi uliczkami miasta. Najlepiej przejść się Calle Palma i z bliska przyjrzeć się tubylcom. Można wtedy pomyśleć, by skosztować kuchni paragwajskiej. Najważniejsze danie, które trzeba skosztować to asado z wołowiny. Dodatkiem są warzywa z grilla z sosem chimichuri. Nie sposób pominąć mbeju. Przygotowuje się je z sera paragwajskiego, mąki kukurydzianej, mąki z mandioki, masła i odrobiny mleka. Gotowe danie je się palcami. Podstawą kuchni jest także sopa paragwaj. Jest to danie kukurydziane z cebulą i serem. Typowym napojem, który można przygotować w przysłowiowe pięć minut, jest cocido. Składa się z cukru, suchej yerba matę oraz wody.  W stolicy nie będzie trudno o pyszności i specjały, ale warto zwracać uwagę na cenę. 

Asuncion do zdecydowanie dobry pomysł na wakacje, urlop lub spontaniczny wyjazd. Nie warto martwić się tłumami, bo architektura i krajobrazy wynagradzają każdą trudność. Kuchnia paragwajska to także dobry powód, by poznać nowe smaki. Wystarczy zarezerwować lot, poszukać tanich noclegów i wylecieć na parę dni lub tygodni do Ameryki Południowej. Asucnion to najstarsze miasto tego kontynentu, a mimo to łączy w sobie kulturę i historię w ciekawy sposób.