Zaznacz stronę

 

Armenia to kraj Południowego Kaukazu odwiedzany rocznie przez średnio 2 mln turystów. Wspaniałe widoki, naturalne krajobrazy i zabytki pozwolą Ci fajnie spędzić urlop połączony z dobrą kuchnią i zwiedzaniem.

Armenia turystyka pełna atrakcji

Armenia jest byłym krajem bloku ZSRR, który mimo braku dostępu do morza, znajduje sobie zwolenników pośród wielu turystów.

Wybierając się tam, koniecznie odwiedź Erywań, stolicę Armenii. To miasto jest starsze nawet od Rzymu! Na miejscu warto zobaczyć muzeum starożytnych rękopisów, Matenadaran, Centrum Sztuki Cafesjana i Muzeum Historii Armenii. Jeśli natomiast muzea dalekie są od Twoich zainteresowań, wybierz się na spacer po Alei Północnej, wzdłuż której znajdują się ekskluzywne sklepy i butiki.

Armenia to także kraj, w którym znajdują się liczne tajemnicze monastyry, kościoły ukryte na zboczach gór. Jednym z najpiękniejszych z nich jest monastyr Geghar, usytuowany w rozległej dolinie i wykuty w skale. Ten obiekt wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejnym wartym zobaczenia jest trzynastowieczny monastyr Norawank umieszczony w wąwozie rzeki Arpa na półce skalnej. Największym z armeńskich monastyrów jest Tatew znajdujący się na końcu trasy najdłuższej na świecie kolejki liniowej.

Na trasie Twojej wycieczki nie może zabraknąć Zorac Karer. To miejsce często jest określane jako ormiański Stonehege i jest dużo starsze od angielskiego odpowiednika. Ten pochodzący jeszcze z epoki brązu cmentarz to nie tylko grobowce, ale i nietypowe kamienie. Kamieni jest ponad 200, a część z nich tworzy krąg dookoła głównego grobowca. Do dzisiaj nie wiadomo do czego służyły.

Ciekawym miejscem jest także Khndzoresk k. Goris. To skalne miasteczko w odległości 10 km od Goris. Co ciekawe jeszcze kilkadziesiąt lat temu funkcjonowała tam osada mieszcząca szkoły, kościoły a nawet sklepiki. Miasteczko możesz podziwiać z punktu widokowego lub dojść do niego wiszącym mostem. To droga dla odważnych bowiem most wisi nad skalnym urwiskiem, ma ponad 160 metrów i porusza się wraz z przechodzącymi nim ludźmi.

Armenia turystyka to nie tylko zwiedzanie, ale też odpoczynek na łonie natury. Jeśli lubisz wodę, udaj się nad Jezioro Sewan. Ten piękny zbiornik położony jest na wysokości 1916 m n.p.m. Jest otoczony przez łagodne wzgórza, a kolor wody zmienia kolor w zależności od pogody! To doskonała forma ucieczki od upałów tym bardziej, że jest to jeden z największych zbiorników górskich na świecie i zajmuje ponad 5% powierzchni kraju!

Możesz także skorzystać z popularnego w Armenii uzdrowiska, Jarmuk. W uzdrowisku możesz poddać się z licznych zabiegom, korzystać ze świeżego powietrza lub wykąpać się w gorących źródłach.

Jeśli cenisz sobie aktywny wypoczynek to pamiętaj, że znaczna większość powierzchni tego kraju jest na wysokości ponad 1000 metrów n.p.m. To idealne miejsce do wspinaczki, jazdy na nartach i górskich spacerów. Możesz, np. zdobyć się na zdobycie armeńskiego czterotysięcznika Aragac, a jeśli jesteś miłośnikiem sportów zimowych, skorzystaj z oferty ośrodka sportów zimowych Cachkadzor w prowincji Korajk.

Armenia turystyka – rzeczy, których musisz spróbować

Odwiedzając Armenię, koniecznie zasiądź do biesiady z rodowitymi Ormianami i nigdy nie odmawiaj zaproszenia do wspólnej zabawy, które na pewno nie raz otrzymasz. Biesiadujących Ormianów spotkasz nad każdą rzeką, przy której jest miejsce na rozstawienie grilla, rozłożenie koca i długą zabawę przy butli wina.

Uwielbiasz kawę? W Armenii napijesz się wspaniałej kawy po turecku oraz zaopatrzysz się w zapasy do domu. Wokół kraników z kawą unosi się niesamowity zapach najróżniejszych gatunków kaw świata.

Jesteś wielbicielem wina? Armenia to miejsce właśnie dla Ciebie bowiem należy do najbardziej znanych i najstarszych producentów wina. Archeolodzy odkryli na terenie tego kraju naczynia do picia, kadzie do wyciskania winogron i dzbany wykorzystywane do fermentacji liczące sobie ok. 6  tysięcy lat. Tradycje produkowania wina zachowały się tutaj do dzisiaj, spotkasz tu uprawy winorośli i wielu owoców. Wina z winogron i ciekawe trunki z malin, brzoskwiń, pigwy czy granatów zaspokoją gusta najwybredniejszych smakoszy.

Armenia – ciekawostki

Ormianie szczycą się unikatowym ormiańskim alfabetem powstałym w 405 roku n.e. i liczącym sobie 36 liter. Jego twórcą był Meszrop Masztoc, uczony mnich, którego imienia ulice znajdziesz w większości miast Armenii.

W Armenii znajduje się aż 6 obiektów będących na liście UNESCO. Należą do nich monastyry Geghard i Edzmiadzyn, ruiny katedry Zwartnoc, klasztory Hachpat i Sanachin

Armenia to kraj wciąż pełen tajemnic. To wspaniała opcja dla miłośników historii i natury. Odnajdzie się tutaj zarówno wielbiciel muzeów i zabytków jak i miłośnik dobrej zabawy. Tutejsi ludzie są wyjątkowo przyjaźni i otwarci, nie raz przypadkowo napotkana grupa Ormianów zaprosi Cię do wspólnej zabawy.