Zaznacz stronę

 

Australia dla wielu pozostaje podróżniczym marzeniem. Niemniej jednak jest ono jak najbardziej do zrealizowania. Warto zaplanować sobie taką wyprawę z wyprzedzeniem, dzięki czemu łatwiej będzie ułożyć odpowiedni plan oraz zaplanować, które miasta warto odwiedzić. Dużych miast w całej Australii nie jest zbyt wiele i tym bardziej, wiedząc o nich jak najwięcej oraz o znajdujących się tam zabytkach, o wiele łatwiej będzie ustalić rozkład podróży.

Jakie miasta warto odwiedzić, będąc w Australii i dlaczego?

Australia jest krajem niezwykle różnorodnym, w którym, z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Ta sama kwestia dotyczy również australijskich miast. Aby odpowiednio poznać historię i kulturę Australii na pewno warto wybrać się do tych najbardziej znanych i odwiedzić znajdujące się tam obiekty, które przyciągają turystów z całego świata. Na pewno jednym z tych miast, które szczególnie warto mieć na uwadze, jest Sydney. Wielu myli się i omyłkowo bierze Sydney za stolicę kraju. Warto więc pamiętać o tym, że stolicą jest położona prawie 300 kilometrów dalej Canberra.

Jeśli chodzi o Australia miasta, Sydney jest prawdziwą perełką i warto poświęcić jej nieco więcej czasu. Warto również pokrótce wspomnieć o tym, jakie można napotkać w niej zabytki, a tych naprawdę jest wyjątkowo dużo! Oczywiście wśród tych najważniejszych i najbardziej charakterystycznych nie mogłoby zabraknąć słynnej Opera House, którą zobaczyć można na większości pocztówek z tego miasta. To jego prawdziwy symbol! Budynek, który rozpoznawalny jest niemalże na całym świecie. Za drugi symbol miasta, który powstał jeszcze przed wybudowaniem Opera House, z całą pewnością uważa się Harbour Bridge, który również robi niemałe wrażenie. Powstał on w 1932 roku i tym samym połączył północną oraz południową część miasta. Ma on długość ponad 1 kilometra, co czyni go jednym z najdłuższych jednoprzęsłowych mostów drogowych na świecie. Jest to kolejny z zabytków Sydney, który tak ochoczo pojawia się na wszelkich widokówkach. 

Naturalnie jednak Sydney nie jest jedynym miastem Australii, które zasługuje na szczególną uwagę. Będąc w tym kraju na dłużej, z całą pewnością warto odwiedzić także Melbourne, które jest drugim co do wielkości miastem na tym kontynencie. Ciekawostką, którą warto znać, jest to, że przez pewien czas Melbourne było stolicą Australii. Jest to nie tylko miasto wyjątkowo nowoczesne, ale i zielone i przyjazne do życia. Jest także jednym z największych skupisk zagranicznych studentów, przez co porównywane bywa z takimi miastami jak Nowy Jork, Paryż, czy Londyn. Melbourne oferuje nocne życie, a także wiele ciekawych punktów, które wymagają zwiedzania. Na pewno, będąc tam, warto wybrać się pod najstarszy dworzec kolejowy w Australii, czyli pod Flinders Street Railway Station. Warto zrobić sobie tam pamiątkowe zdjęcie, ponieważ naprawdę stacja ta zachwyca niejedną osobę. Ciekawym pomysłem na spędzenie leniwego popołudnia będzie również spacer wzdłuż rzeki Yarra River. Wiele osób decyduje się tam nawet na pływanie kajakami. Z całą pewnością jest to doskonała alternatywa dla klasycznego zwiedzania. Warto zastanowić się nad tym zwłaszcza w ciepłe dni, kiedy w Melbourne robi się naprawdę gorąco.

Czym byłaby wycieczka do Australii i oglądanie australijskich miast bez odwiedzenia ich stolicy, czyli Canberry? Wbrew pozorom jest to dość niewielkie miasto, ale warto zarezerwować na nie nieco więcej czasu, aby móc dokładnie je zobaczyć i pospacerować jego kolorowymi uliczkami. W tym mieście nie doświadczy się takich tłumów, jak w Sydney, czy Melbourne także ze względu na to, że większość turystów decyduje się na większe miasta, mylnie myśląc, że Canberra nie ma nic do zaoferowania. Najbardziej widowiskowym budynkiem miasta, z całą pewnością jest jego Parlament, który został umiejscowiony na wzgórzu, co symbolizować ma władzę nad miastem. Na uznanie zasługuje nie tylko sama architektura, ale i okolica, w której się znalazł. Rozległe, zielone tereny na pewno robią duże wrażenie. Stosunkowo nową atrakcją Canberry jest także Narodowe Arboretum, w którym zaobserwować można liczne okazy oryginalnych i wyjątkowych drzew. Wspaniale ogrody to doskonałe miejsce na niedzielny piknik lub wyciszający spacer. Na miejscu czekają również atrakcje dla dzieci oraz kawiarnie.

Australia jest krajem, który jak najbardziej zasługuje na lepsze poznanie i odwiedzenie go przynajmniej raz w życiu. Oczywiście do takiej wyprawy warto być odpowiednio przygotowanym. To właśnie z tego powodu warto sprawdzić atrakcje poszczególnych miast jeszcze przed wylotem i zastanowić się, które z nich faktycznie warte są odwiedzenia. Na pewno wycieczka do Sydney, czy Melbourne nie będzie dla nikogo rozczarowaniem. Dobrym pomysłem jest również odwiedzenie Canberry i przynajmniej krótki spacer po jej uliczkach.