Zaznacz stronę

Jedno z piękniejszych miejsc na ziemi, które warto zobaczyć to stolica i największe miasto Peru – Lima. Kiedyś uznawane było za najpiękniejsze miasto Hispanoameryki. Ta wspaniała metropolia położona jest nad Oceanem Spokojnym, 12 km na wschód od portu Callao. Miasto zamieszkiwane jest przez blisko 8,5 miliona osób. Założone w 1535 roku przez Francisco Pizarro i pomimo wielokrotnego zniszczenia przez trzęsienia ziemi, nadal posiada szereg zabytków, pięknych miejsc i widoków do zobaczenia. Miasto chlubnie obnosi się ze swoim dziedzictwem i historyczną spuścizną. Lima jest głównym ośrodkiem kulturalnym, naukowym, handlowym, przemysłowym i finansowym kraju.


Kierunek Lima Peru, a tam przede wszystkim piękne plaże i tropikalny klimat, ale mimo położenia jest dość łagodny. Słoneczne, mało wilgotne i ciepłe lato trwa tam od grudnia do kwietnia, a potem następuje pochmurna, łagodna i wilgotna zima, która trwa od czerwca do października. Miasto położone jest na potężnym klifie, które jest idealnym miejscem na spacery lub poranną gimnastykę. Oprócz plaż, najciekawszą atrakcją turystyczną miasta jest jego centrum. Centralny plac miasta 'Plaza de Armas’ to też najstarsza część stolicy. Na środku znajduje się fontanna z 1650 roku, a w koło znajdują się inne zabytkowe budynki mieszczące cenne skarby. Wiele osób uważa, że nie jest to najbezpieczniejsze miejsce, ale wystarczy trochę języka hiszpańskiego i rozsądne myślenie i będzie w porządku. Lima to miasto z niesamowicie ciekawą historią. W centrum znajduje się katedra, w której zobaczyć można prawdopodobnie najpiękniejszą na świecie rzeźbę Chrystusa. Oprócz tego jest tam również pałac Arcybiskupa oraz pałac rządowy, czyli siedziba prezydenta Peru. Ponadto do odwiedzenia są także kościoły, katedry oraz ciekawe muzea. Na zwrócenie szczególnej uwagi zasługuje muzeum archeologiczne Larco Herrera, które mieści zbiory potwierdzające o bogatej prekolumbijskiej historii Peru. Huaca Pucllana to ciekawe miejsce, które jest prekolumbijską piramidą z suszonej gliny, a także istnieje tam słynna restauracja o identycznej nazwie. Po zmroku warto wybrać się na Cerro de San Cristobal, czyli wzgórze nad miastem, na którym można podziwiać piękny widok na stolicę. Ulubiona metoda na odpoczynek limańczyków to spacer wzdłuż klifów bulwarem El Malecon.


Lima Peru to miejsce gdzie najtaniej dociera się hiszpańskimi liniami lotniczymi Iberia z Madrytu lub Air France z Paryża. Cena za bilet to ok. 4000 złotych, a lot trwa 11 godzin. Najłatwiej, najszybciej i najbezpieczniej jest dotrzeć z lotniska do miasta za pomocą taksówki. Jest to popularny środek komunikacji, dlatego ulice pełne są kierowców szukających pasażera. Wiele z nich nie jest nigdzie zarejestrowanych i kursy mogą okazać się niebezpieczne. Jeżeli nie znamy języka hiszpańskiego i miasta, warto kurs zamówić przez telefon lub stronę internetową legalne samochody, np. Satelital.


W celu zakupów warto udać się na główny targ Mercado Central, gdzie można kupić naprawdę wszystko, m.in. pieczoną świnkę morską. Znajduje się tam również mnóstwo sklepików z tradycyjnymi peruwiańskimi wyrobami. Ze względu na to, że najczęściej klientami są zagraniczni turyści, ceny są wysokie. Na uwagę zasługują tam czapki z wełny alpaki, szachy czy śliczne tkaniny.


Najlepszą opcją na nocleg są okolice Miratlores lub Barranco. Godny polecenia jest rodzinny hotel La Casa Nostra, który znajduje się w kolonialnej willi. Tańsza opcja dla osób, które mogą dzielić pokój z innymi turystami to sieć hosteli Flying Dog.


Jedzenie jest tam przepyszne, szczególnie jeżeli ktoś lubi owoce morza. Lima to królestwo latynoskiej kuchni. Tradycje kulinarne łączą zwyczaje afrykańskie, japońskie, chińskie i hiszpańskie. Kuchnia jest pikantna, niestandardowa i bogata tak jak cały kraj. Wśród wymienianych dań, potraw, które warto spróbować będąc tam to np. Chicharron czyli kanapka ze smażonymi kawałkami boczku, którą można kupić na ulicy lub w formie dania restauracyjnego spróbować w popularnej knajpie Cana Rana. Standardowym daniem i obowiązkową opcją do spróbowania jest Ceviche – ryba (lub owoce morza) marynowana w soku z limonki, soli i czerwonej cebulki, podawana z kukurydzą i plastrami ziemniaka. Kolejnym daniem, które jest ewidentnym przykładem wpływu kuchni chińskiej to Lomo Saltado, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza soloną wołowinę. Mięso smażone jest w woku z dodatkiem cebuli, papryki, czosnku, pomidorów i kuminu, a zazwyczaj wymieszane z frytkami. Lima Peru z pewnością jest miejscem z jednym z najciekawszych i najbardziej dostępnych rynków restauracyjnych na świecie.
Jeżeli ktoś pragnie zobaczyć więcej niż tylko miasto, to warto wyruszyć z Limy w podróż do Huancayo, koleją zaprojektowaną przez Ernesta Malinowskiego. Pociąg pokonuje malowniczy płaskowyż obfity w żyzne doliny i jeziora polodowcowe mieszczące się na wysokości aż 4829 m.