Kiedy myślimy o Grenlandii to miasta nie są pierwszym skojarzeniem jakie przychodzą nam do głowy. W tym wielkim kraju zamieszkiwanym przez zaledwie 56 tysięcy ludzi miast jednak nie brakuje i co bardzo ważne stanowią dobrą bazę do dalszych wycieczek. Największym miastem i zaraz stolicą Grenlandii jest Nuuk, które znajduje się w południowo-zachodniej części kraju.
Dla Grenlandczyków z innych części wyspy to już niemal metropolia, w której życie toczy się trochę szybciej. Według standardów przeciętnego Europejczyka będzie to raczej niewielkie miasteczko. Nuuk po grenlandzku oznacza „przylądek”, gdyż miasto znajduje się na skraju półwyspu w systemie fiordów Nuup Kangerlua. Czy warto odwiedzić stolicę Grenlandii? Jak najbardziej. Kilka dni pobytu w tym miejscu pozwoli nam na głębsze zapoznanie się z miejscową kulturą, a co najważniejsze to w mieście Nuuk Grenlandia i jej niezwykła przyroda są na wyciągnięcie ręki.
Nuuk – powstanie i rozwój miasta
Nuuk należy do najstarszych osad w Grenlandii. Pierwsi mieszkańcy zamieszkiwali tamtejsze tereny już 4 tysiące lat temu, a około X wieku pojawili się wikingowie. W 1721 roku norweski misjonarz luterański – Hans Egede – założył osadę, którą nazwał Godthåb co w języku duńskim oznacza „dobra nadzieja”. Miasto zmieniło swoją nazwę na Nuuk w 1979 roku, kiedy Grenlandia uzyskała autonomię od Królestwa Danii. Powoli następował rozwój miasta. Powstał port i zakłady przetwórstwa rybnego. Duńczycy zbudowali tutaj malownicze miasteczko z wieloma kolorowymi domami, które przypominały inne skandynawskie miasteczka. Obok starej zabudowy w ostatnich kilkudziesięciu latach powstały też blokowiska i wieżowce. Z roku na rok miasto coraz bardziej się rozbudowuje. Dzisiaj Nuuk to także ośrodek kulturalny i naukowy. Znajduje się tam siedziba jedynego na świecie uniwersytetu na wyspie. Dzisiaj miasto zamieszkuje 18 tysięcy ludzi. Mieszka tutaj także połowa wszystkich grenlandzkich imigrantów.
Atrakcje turystyczne Nuuk
Miasto zachwyca turystów swoim malowniczym położeniem z białymi górami w tle. Charakterystycznym elementem Nuuk jak i innych grenlandzkich miast są kolorowe domy w stylu kolonialnym, które wyglądają jak klocki lego rozrzucone przy samym brzegu. To właśnie one były tak często powielane na pocztówkach. Domy powstały z drewna, które Duńczycy przywozili na statkach z Europy i zastąpiły tradycyjne innuickie domy. Kiedyś barwy określały rodzaj budynku np. żółty był zarezerwowany dla szpitali, a niebieski dla fabryk przetwórstwa rybnego. Dzisiaj wybór koloru zależy już od upodobań właścicieli. Które miejsca trzeba koniecznie zobaczyć będąc w Nuuk?
Stary port kolonialny
To historyczna i najpiękniejsza część Nuuk. Budynki znajdujące się w tym miejscu powstawały od XVIII wieku do połowy wieku XX. Należą do nich:
Dom Hansa Egede – najstarszy dom w mieście pochodzący z 1728 roku. Znajduje się przy samym brzegu. Był to dom misjonarza, a później rezydencja grenlandzkiego premiera. Dzisiaj w domu Hansa Egede odbywają się oficjalne przyjęcia rządowe.
Pomnik Hansa Egede – to posąg stworzony przez duńskiego rzeźbiarza Augusta Vilhelma Saabye. Mieści się na wzgórzu, które stanowi również jeden z najważniejszych punktów widokowych na miasto.
Katedra Luterańska – drewniana katedra luterańska w ciemno-czerwonym kolorze powstała w 1849 roku. Przez lata był to kościół, a status katedry otrzymał w 1994 roku. Podczas świąt narodowych tłumy Grenlandczyków często zbierają się wokół katedry.
Kittat – to kolejny niewielki budynek ze starej części miasta, w którym mieści się warsztat do obrabiania skór. Można tutaj zakupić niewielkie rękodzieła i dowiedzieć się o narodowych strojach grenlandzkich, które przez wiele lat wytwarzane były ze skór zwierząt.
Muzeum Narodowe Grenlandii – to jedno z pierwszych muzeów powstałych na terenie kraju. Do użytku zostało oddane w 1960 roku, a jego siedziba znajduje się w dawnym magazynie z 1936 roku. Muzeum przedstawia historię Grenlandczyków, która sięga 4,5 tysiąca lat. Zwiedzający mogą oglądać wiele artefaktów archeologicznych i historycznych. Do najważniejszych eksponatów muzeum należą trzy mumie, które zostały odkryte przez myśliwych w Qulakitsoq w 1972 roku.
Muzeum sztuki w Nuuk
Pasjonaci sztuki ludowej powinni wybrać się do Muzeum sztuki, które powstało w 2005 roku. Jego siedziba mieści się obecnie w dawnym kościele Adwentystów Dnia Siódmego niedaleko centrum. Znajduje się tam wiele dzieł sztuki lokalnych artystów zarówno duńskiego jak i innuickiego pochodzenia. Cała kolekcja kilkuset eksponatów należała kiedyś do przedsiębiorcy Svenda Junge. W muzeum organizowane są również wystawy czasowe współczesnych artystów grenlandzkich.
Katuaq – Centrum Kultury Nuuk
To serce życia kulturalnego stolicy Grenlandii. Odbywają się tam przedstawienia teatralne, koncerty, konferencje i wystawy artystyczne. W budynku mieści się także biblioteka i szkoła artystyczna, a turyści mogą tam spróbować tradycyjne jedzenie grenlandzkie. Sam budynek centrum jest bardzo ciekawy, bo jest przykładem współczesnej architektury. Pofalowana fasada budynku swoim wyglądem przypomina zorzę polarną.
Jeżeli chcemy dobrze poznać Nuuk i poczuć jego specyficzną atmosferę to trzeba spędzić tam co najmniej kilka dni. To miasto prawdziwych kontrastów, które łączy współczesność z tradycyjnością. Zawsze w razie niepogody Nuuk dzięki dobrej infrastrukturze turystycznej zapewni wiele innych atrakcji dla zwiedzających.
Najnowsze komentarze