Zaznacz stronę

Afryka to zupełnie inna planeta.To niesamowicie piękna przyroda, otwarci ludzie, to kontynent, na którym możliwe są prawdziwe przygody. Pustynia Namib rozciąga się na 2000 kilometrów, przekraczając trzy kraje. W dialekcie lokalnym słowo Namib oznacza miejsce, w którym nic nie ma. To tylko częściowo prawda: życie tutaj jest prawie niemożliwe, ale pustynia uderza różnorodnością krajobrazów: zwietrzałe skały, kaniony wysuszonych rzek, wędrujące wydmy i rozległe żwirowe pustkowia przeplatane małymi oazami. Wrogi klimat doprowadził do powstania kilku unikalnych gatunków roślin i zwierząt, które przystosowały się do przetrwania w lokalnych warunkach.

Gdzie zatrzymać się w Namibii?

  Położony w północnej części prowincji Namibii, hotel Praia do Soba oferuje wszystkim odwiedzającym zakwaterowanie w najróżniejszych typach, restaurację, pralnię, miejsce kempingowe, prywatną plażę i szereg naturalnych uroków. Widok rzeźbionych przez naturę piaskowcowych klifów zapiera dech w piersiach. Poszczególne bungalowy są gustownie urządzone przez rodzinę, która zdecydowała się zainwestować w tym regionie. Wybierając się do takiego kraju jak Namibia pustynia będzie główną atrakcją kraju i najstarszą pustynią na świecie, a jej wiek szacowany jest przez naukowców na 60-80 milionów lat. Pustynia Namib widziała, jak wyginęły dinozaury.

  Krajobrazy pustyni Namib są naprawdę wyjątkowe: kaniony, ogromne wydmy mieniące się wszystkimi odcieniami czerwieni oraz żwirowe pustkowia przeplatane płaskowyżami solnymi i oazami. Znakiem rozpoznawczym tego obszaru, tj. czerwonego serca pustyni Namib, jest strefa najwyższych na planecie wydm Sossusvlei, osiągających wysokość 300 metrów.

  Mimo, że jest to zupełnie suchy obszar, w którym od lat nie pada deszcz, pustynia jest jednak pełna życia. Zimą spragnione zwierzęta gromadzą się wokół maleńkich stawów, w których można zobaczyć i sfotografować prawie wszystkich przedstawicieli fauny: różne gazele pustynne, antylopy i strusie, nosorożce, słonie i żyrafy. W niezwykłym kraju – Namibia pustynia to niesamowita flora: rośnie tu unikalna roślina welwiczja przedziwna (Velvichiya), dziwaczek (Mirabilis) lub róża pustynna, której pojedyncze egzemplarze mają nawet 2 tysiące lat, a na płaskowyżach solnych można spotkać niezwykłe rozrzucone drzewa.

  Większość pustyni Namib zajmuje Park Narodowy Namib – Naukluft jeden z największych na świecie. Na terenie parku znajduje się wiele unikalnych zabytków krajobrazowych – równiny Velvichia-Plains, góry Naukluft, ptasi raj laguny Sandwich Harbour, kanion Sesrim o głębokości do 30 m oraz, oczywiście, sekcja wydmowa wokół oazy Sossuflej.

Jak się tam dostać?

  Namibia różni się od wszystkich krajów afrykańskich tym, że ma bardzo dobre drogi, niską gęstość zaludnienia, doskonałą obsługę przy stosunkowo niskich kosztach. Jest to dawna kolonia niemiecka, w której nadal żyje duży procent białej populacji. Bardzo wygodny kraj do podróży i zakwaterowania. Nie ma bezpośredniego lotu, trzeba polecieć z transferem do Południowej Afryki. Ponadto, wewnętrznym lotem do Walvis Bay, jest to miasto w pobliżu Parku Narodowego Namib Naukluft, gdzie znajduje się małe lotnisko. Czas podróży ze stolicy Namibii to około godziny, samoloty odlatują codziennie.

Rozrywka i atrakcje Namibii

  W sercu Namibii znajduje się Park Narodowy Namib Naukluft, jeden z największych rezerwatów przyrody na świecie. Wydmy pustyni Namib są uważane za jedne z najpiękniejszych na świecie. Prawie 20 km wydm w kolorze czerwono-pomarańczowym, ze względu na wysoką zawartość żelaza w glebie. Ich wysokość w niektórych miejscach sięga 250 m. Prawie wszystkie wydmy mają swoją nazwę lub przynajmniej numer. Najwyższa wydma nr 7, osiąga prawie 380 m wysokości, wszystkie pozostałe są znacznie niższe, najbardziej malownicza jest wydma nr 45, a najbardziej znana jest wydma Big daddy.

Windhuk i okolice

  Przyjeżdżając do Namibii pustynia Namib to nie jedyna atrakcja, trzeba zobaczyć inne miejsca, które zachwycą pięknem, wyjątkowością niedostępną na innych obszarach świata. Gdzie się zatrzymać: po przyjeździe, oczywiście, w stolicy Windhuk? W jednym z domków lub kempingów w parkach narodowych Namibii.

Co trzeba zobaczyć i zrobić w Namibii?

  • Park Narodowy Etoszy. Wiele zwierząt: słonie, żyrafy, nosorożce, lamparty.
  • Ludzie Himba. Mimo cywilizacji nadal zachowują swój tradycyjny styl życia.
  • Swakopmund. Miejscowość wypoczynkowa nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego
  • Kolonia fok przylądkowych
  • Łowienie ryb na wybrzeżu Namibii jest jednym z najlepszych na świecie.
  • Fish River Canyon. Drugi, co do wielkości kanion na świecie.
  • Najsmaczniejsze ostrygi w restauracji Luderitz i odwiedź opuszczone miasto Kolmanskop
  • Wypić piwo z Namibii w najbardziej stylowym barze Roadhouse.                                                    

Nie da się wszystkiego wymienić, trzeba przyjechać i wszystko zobaczyć na własne oczy. Można podróżować przez cały rok. Najlepszy czas na wizytę w kraju to pora sucha zimowa od maja do października.