Zaznacz stronę

 

Birma jest krajem buddyjskim, który nie został jeszcze w pełni zawładnięty przez masową turystykę. To jedno z niesamowitych i niezwykłych miejsc, inspirowanych magią. Podczas podróży po Birmie odnosi się wrażenie, że czas stoi w miejscu. Kraj ten jest zamieszkiwany przez mężczyzn, którzy najbardziej lubią żuć betel, a do tego z dumą poruszają się po ulicach ubrani w tradycyjne spódnice longyi. Mieszkają tu także piękne kobiety i dzieci, które malują twarz thanaką. Nie jest to żaden chwyt turystyczny, który ma na celu urozmaicić pobyt przyjezdnym. Tak po prostu wygląda ich codzienność. Życie uliczne w Birmie jest niezwykłe. Przez większość czasu toczy się ono na rynkach, w małych herbaciarniach i restauracjach.

Shwedagon Paya

Jest to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych atrakcji, którą koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy. Majestatyczna budowla, w całości pokryta złotem. Błyszczy się w słońcu i cudownie świeci w nocy. Podróżując po Birmie, nie można pominąć tego miejsca. Świątynia ta jest jednym z najważniejszych świętych obiektów w tym kraju. Według opowieści w jej wnętrzu znajduje się 8 włosów Buddy. Porą podczas, której warto zobaczyć to miejsce, jest późne popołudnie, chwilę przed zachodem słońca.

Prawdą jest, że zwiedzenie Shwedagon Paya wiąże się z chodzeniem boso po rozgrzanych od słońca płytkach, ale niezapomniany widok i gra świateł w tym miejscu są w stanie wynagrodzić każdy ból. Temu całemu niezwykłemu wydarzeniu towarzyszą śpiewający w tle Mnichowie. Podczas zwiedzania można odpocząć zasiadając w cieniu i podziwiając otaczające piękno. Turyści przychodzą tutaj podziwiać piękno tego miejsca, a lokalni mieszkańcy przybywają tu w celu odbycia modlitwy. 

Skala i rozmiar budynku robią ogromne wrażenie. Pomimo tego, że reszta kraju jest raczej uboga, budowla ta cechuje się bogactwem i przepychem. Wstęp do jej wnętrza jest płatny i kosztuje 8 USD (6:00 – 21:00). Jest to niewielki koszt, który zdecydowanie warto ponieść.

Na teren kompleksu nie można wchodzić w krótkich spodenkach i odsłoniętych ramionach. Należy także zdjąć obuwie. Na czas zwiedzania buty można oddać do specjalnej przechowali, ale wiąże się to z poniesieniem niewielkiej opłaty, która nazywana jest tam „darowizną na buty”. 

Bagan

Jest położony również nad rzeką Irrawadi. To dawna stolica Królestwa Paganu. W tym mieście znajdują się Birma atrakcje, które warto zobaczyć. Jest tu niezliczona ilość świątyń buddyjskich, z dachami które można podziwiać podczas wschodu i zachodu słońca. To prawdopodobnie jeden z najpiękniejszych widoków jaki można zobaczyć w życiu. Okres świetności Bagana przypadał na okres od XI do XIII wieku, kiedy miasto było stolicą stanu, a większość budynków pochodzi z tego okresu. Najwyraźniej było tu 5000 i mniejszych świątyń, a do dziś przetrwało ponad dwa tysiące! Niektóre są w ruinie, inne zostały niedawno odnowione. Niestety trzęsienie ziemi w 2016 r. Wywołało wiele chaosu w tym cudownym miejscu. 

Mandalay

Mandalay, położone 200 km na północ od Królestwa Paganu, pełniło funkcję stolicy kraju w XIX wieku. Dziś jest to bardzo hałaśliwe miasto i ważne kulturalne i religijne centrum Birmy. 

Jedną z największych atrakcji w tym mieście jest Pałac Królewski znajdujący się w centrum. Jest otoczony fosą i wysokimi murami. Posiada cztery bramy, z których tylko jedna jest przeznaczona do użytku przez turystów. Istnieje tu możliwość zakupu biletu, który upoważnia do tygodniowego wstępu do Strefy Archeologicznej Mandalay i obowiązuje również w przypadku niektórych zabytków znajdujących się poza miastem. Jego cena wynosi 10 USD. Birma atrakcje, które warto zobaczyć w Mandalay to Pagoda Kuthodaw – duża złota pagoda otoczona 729 małymi, białymi stupami, wewnątrz których znajdują się kamienne tablice z naukami buddyjskimi. Na każdej słupie znajduje się dzwoneczek. Na wszystkich jest aż 729 małych dzwonków, które tworzą niesamowitą atmosferę przy każdym podmuchu wiatru. W złotej pagodzie znajdują się stoiska z pamiątkami. Wstęp do tego miejsca jest bezpłatny. 

Mahamuni Paya

Mahamuni Paya to piękny kompleks świątynny z najważniejszym budynkiem sakralnym w Mandalay i jednym z najważniejszych w Birmie. Stojący tam posąg Buddy ma prawie 4 metry wysokości i jest pokryty kilkucentymetrową warstwą złota. Posąg wciąż zwiększa swój rozmiar, ponieważ przybywający tam pielgrzymi ciągle dokupują i pokrywają go kolejnymi cienkimi, złotymi liściami. Zdecydowanie warto tu przyjechać rano i zobaczyć ceremonię szczotkowania zębów Buddy. Na pewno jest to jedno z doświadczeń, których nie można prędko wyzbyć się z pamięci. W Mahamuni Paya jest dość tłoczno. Niemalże o każdej porze dnia znajduje się tu wielu turystów, pielgrzymów przyjeżdżających zza granicy, a także tych miejscowych oraz lokalnych odwiedzających, którzy przybywają tu w celu odbycia modlitwy.