Zaznacz stronę

Chile jest jednym z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Znajdują się tam bogate lasy i pastwiska, a także ciąg wulkanów i jezior. Zobaczysz labirynt fiordów, kanałów, krętych półwyspów i wysp. Poniżej znajduje się kilka rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o tym kraju.

1.Największy basen na świecie znajduje się w Chile?

W mieście Algarrobo na wybrzeżu Pacyfiku znajduje się najbardziej imponujący sztuczny raj, który został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy basen na świecie. Ma on 914.40 metrów długości, powierzchnię wynoszącą 20 akrów i maksymalną głębokość osiągającą 35 metrów. Jest na tyle imponujący, że znajduje się w prawie każdym zestawieniu 

Basen został otwarty w grudniu 2006 roku, a prace budowlane trwały pięć lat i kosztowały prawie 1 miliard dolarów, a roczny koszt utrzymania wyniósł około 2 miliony.

2. Najsuchsze miejsce na Ziemi

Pustynia Atakama w Chile jest najsuchszym miejscem na Ziemi z krajobrazem o surrealistycznym pięknie. W niektórych częściach regionu nigdy nie spadła nawet kropla deszczu, a pustynia jest prawdopodobnie najstarszą pustynią na ziemi. Pustynia biegnie przez 1000-kilometrowy pas lądu pomiędzy Andami i Oceanem Spokojnym.

3. Chilijskie wino.

Chile jest 5. największym eksporterem wina i 9. największym producentem. Niektóre z najlepszych win na świecie zostały wyprodukowane w Chile od czasu, gdy pierwsze winogrona zostały zasadzone w kraju w 1554 roku, przywiezione przez hiszpańskich konkwistadorów. Chile ma ponad 1200 kilometrów dolin uprawy winorośli w 14 różnych obszarach, które produkują ponad 10 milionów hektolitrów wina rocznie. Upewnij się, że doświadczysz smaku tamtejszego wina.

4. Wyspa Wielkanocna

Wyspa „moai” u wybrzeży Chile została zaanektowana przez kraj w 1888 r., a pod koniec XVII w. zmieniono jej nazwę na Wyspę Wielkanocną. W latach 1900-tych była to farma owiec zarządzana przez chilijską marynarkę wojenną. Na tej szczególnej wyspie odkryto ponad 7 km podziemnych tuneli lawowych, które są domem dla jednego z najbardziej rozległych systemów jaskiń na ziemi. W 1966 roku cała wyspa została otwarta dla publiczności, a pozostali mieszkańcy Rapanui stali się obywatelami Chile.

5. Pingwiny w Chile

Ciekawostki o Chile, pisząc tekst na taki temat, nie da się nie wspomnieć o żyjących tam pingwinach, Jak się okazuje, pingwiny nie żyją tylko na Antarktydzie oraz w zoo. Można je znaleźć na kilku obszarach południowego Chile, w tym w Kolonii Pingwinów Seno Otway. Zazwyczaj wylęgują się one na plaży.. Pingwiny Humboldta znajdują się również na północnym wybrzeżu Chile, a ich populacja wynosi 12 000 par lęgowych w samym Chile.

6. Valparaiso

Jest to jedno z najbogatszych miast w Chile, a jego główną atrakcją jest historyczny obszar centralny, ogłoszony w 2003 roku obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to główny port Chile i zakończenie kolei transsyjskiej. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, produkuje tekstylia, buty i wyroby skórzane, farby i chemikalia. Valparaiso było również inspirującym miejscem dla malarzy i poetów, szczególnie dla Pablo Nerudy, który w 1971 roku zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

7. Andy w Chile mają jedne z największych i wciąż aktywnych wulkanów na świecie.

Przy liczbie nieco ponad 1300, Chile jest jednym z krajów o największej liczbie wulkanów i wiele z nich jest nadal aktywnych. Trzy z najczęściej obserwowanych i aktywnych historycznie wulkanów w Chile to Cerro Arul, Cerro Hudson i Villarrica. Wszystkie są kompozytowymi wulkanami, czasami nazywanymi stratowulkanami. Wspinacze z całego świata lubią sprawdzać swoje umiejętności na wędrówkach po tych wulkanach.

8. Chile ma jedną z najdłuższych linii brzegowych na świecie.

Chile jest krajem z najdłuższą na świecie z linią brzegową o długości około 6500 km. Jest to jednak również jeden z najwęższych krajów na świecie, o szerokości nieco ponad 200 km. Większość najbardziej znanych kurortów nadmorskich znajduje się w centrum Chile, od El Norte Chico South, obok dzielnicy metropolitalnej do północnych krańców regionu VII, regionu del Maule. Chile ma łagodny klimat śródziemnomorski, gdzie goście mogą cieszyć się ciepłymi i gorącymi dniami oraz chłodniejszymi nocami w lecie.

9. Najstarsza mumia na świecie pochodzi z Chile.

Najstarszą znaną mumią jest dziecko, jedna z mumii Chinchorro znaleziona w dolinie Camarones w Chile około 5050 r. p.n.e. Dotychczas usunięto 282 mumie chińskie z miejsc pochówku wzdłuż wąskiego pasa przybrzeżnego od Ilo w południowym Peru do Antofagasty w północnym Chile. Spośród nich 149 zostało stworzonych przez rzemieślników z Chinchorro, a reszta była dziełem natury.

10.  Chile jest domem obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO

Zabytki światowego dziedzictwa UNESCO w Chile są sklasyfikowane jako obiekty kulturalne, co daje wgląd w to, co dzieje się w Chile. Są to dokładnie: Drewniane kościoły w Chiloé, Humberstone i Santa Laura, czyli opuszczone miasto oraz  Qhapac Ñan – rozległy system dróg dawnego Imperium Inków o łącznej długości ponad 3000 tysięcy kilometrów.