Zaznacz stronę

Rio de Janeiro to miasto tętniące życiem. Bogactwo kulturowe każdego roku przyciąga do tego miejsca miliony turystów z całego świata. Barwny karnawał, któremu towarzyszy ognista muzyka, jest swoistym świętem miłośników bossa novy. Miłośnicy kąpieli słonecznych mogą korzystać z uroków jednej z najsłynniejszych plaż na świecie. Copacabana to cztery kilometry złotego, ciepłego piasku, a także przyjemnie ciepła woda z zatoki. Dla miejscowych Copacabana nie jest zwykłą plażą, lecz wyznacza styl życia. Jest swego rodzaju ośrodkiem spotkań miejscowej ludności, która przy śpiewie, wspólnych kąpielach zacieśnia relacje.

Z jednej strony Rio de Janeiro słynie z nowoczesnych metropolii, natomiast z drugiej obecne są tutaj tak zwane fawele, czyli dzielnice biedy, w których rozwija się przestępczość. Aby dowiedzieć się, skąd pochodzą te różnice, należy zagłębić się w historię tego miejsca. W 1897 roku po wojnie domowej – Guerra de Canudos, za zgodą ówczesnego Ministra Wojny żołnierze pełniący służbę otrzymali zgodę, na osiedlenie się na tym terminie. Wraz z nimi ziemię tę zajęli inni, często ubodzy  mieszkańcy miasta. Wraz z upływem kolejnych lat dzielnica ta popadła w ruinę, dając schronienie lokalnym oprychom.


Pomnik Chrystusa Odkupiciela na górze Corcovado


Stojący na górze Corcovado Pomnik Chrystusa Odkupiciela trzymając szeroko rozłożone ręce, z troską obejmuje tętniące życiem Rio de Janeiro. Monumentalny posąg mierzy blisko 38 metrów wysokości i obecnie jest najwyższym tego typu obiektem na świecie. Każdego roku miliony turystów z całego świata ustawiają się w kolejce, aby spojrzeć na to niezwykłe miasto jego oczami. Pomnik został wzniesiony z okazji obchodów setnej rocznicy niepodległości Brazylii. Zdumiewające jest to, iż został w całości sfinansowany jedynie ze środków pochodzących ze zbiórek prowadzonych w kościołach na terenie całego kraju. Budowa Chrystusa trwała 9 lat i prowadzona była na terenie Francji. Mamy w tym swój udział, gdyż projektantem rzeźby był Francuz polskiego pochodzenia – Paul Landowski. 


Góra Cukru


Tak zwana Góra Cukru to niezwykle atrakcyjne miejsce widokowe. Ze szczytu rozpościera się widok na całą zatokę, dzięki czemu wzniesienie to jest jedną z największych atrakcji turystycznych tego miasta. Na szczyt góry można wjechać kolejką linową, która jest w stanie pomieścić 65 pasażerów, lub pieszo. Na szczyt poprowadzono również ponad 270 dróg wspinaczkowych. Z tego względu nie jest niczym niezwykłym zobaczyć po drodze wylewającego z siebie pot wspinacza. Ze względu na walory estetyczne Górę Cukru warto odwiedzić podczas zachodu słońca. Co prawda o tej porze chmury nierzadko spowijają niebo, niemniej jednak ostatnie promienie słońca przebijające się przez nie tworzą  niesamowitą i jedyną w swoim rodzaju grę kolorów. 


Tijuca 


Park Narodowy Tijuca jest obecnie jednym z największych parków miejskich na świecie. Ten ogromny las deszczowy mieszczący się na ternie Rio de Janeiro został niemalże w całości zniszczony na początku XIX wieku, gdyż na terenie tym utworzono plantację kawy. Dopiero w latach 60. XX wieku władze miasta zdecydowały się na jego odbudowę, dzięki czemu możemy podziwiać jego piękno i żyjącą tu faunę. Wodospad Cascatinha, a także inspirowane chińską architekturą Vista Chinesa zwracają uwagę swoim wyglądem. Strudzeni turyści chętnie korzystają z chwili ochłody, którą oferuje wodospad.

Miejscowe restauracje polecają

Podróżując, pragniemy kompleksowo poznać kulturę wybranego obszaru. Z tego względu każdy z nas decydując się na wyjazd, przywiązuje dużą uwagę nie tylko do poznawania kolejnych zabytków, lecz smakowania  miejscowej kuchni. Tak naprawdę to ona pokazuje, w jaki sposób żyje miejscowa ludność. Zwraca uwagę na to, czym trudnią się miejscowi, o której godzinie wstają, a także  ukazują bogactwo występujących na danym rejonie produktów. W brazylijskiej kuchni można wyczuć europejskie wpływy. Lokalnym specjałem jest churrasco, czyli mięso z rusztu. Opalana na ogromnym grillu wieprzowina, odcinana jest od sztuki mięsa na oczach klientów. mięso krojone jest tak długo, dopóki klient nie powie stop. Turyści nie znając tej zasady, nierzadko narażają się na żarty ze strony miejscowych. Do mięsa dodaje się pao de alho czyli chlebek czosnkowy lub queijo coalho – grillowane kawałki sera.

Rio de Janeiro jest wyjątkowym miejsce na mapie świata. Decydując się na przyjazd do tego miasta warto pomyśleć o atrakcjach czekających na nas tuż poza granicami miasta. Saquarema, Park Narodowy Bocaina czy Destylarnia Alambique Paratiana to jedynie niektóre z nich.

Nowoczesna technologia umożliwia nam zwiedzanie tego zakątka na wiele sposobów. Samochód, rower, helikopter, czy oglądanie miasta z perspektywy drona należą obecnie do najpopularniejszych. Całodniowa ucieczka na jedną z dzikich plaż pozwoli ukoić skołatane nerwy, a także rozkoszować się pięknem tutejszej przyrody. Góra cukru widoczna z każdego miejsca wygląda spektakularnie o każdej porze dnia. Promienie słońca niespiesznie padające na jej powierzchnię tworzy jedyne w swoim rodzaju efekty świetlne.