Rio de Janeiro to miasto tętniące życiem. Bogactwo kulturowe każdego roku przyciąga do tego miejsca miliony turystów z całego świata. Barwny karnawał, któremu towarzyszy ognista muzyka, jest swoistym świętem miłośników bossa novy. Miłośnicy kąpieli słonecznych mogą korzystać z uroków jednej z najsłynniejszych plaż na świecie. Copacabana to cztery kilometry złotego, ciepłego piasku, a także przyjemnie ciepła woda z zatoki. Dla miejscowych Copacabana nie jest zwykłą plażą, lecz wyznacza styl życia. Jest swego rodzaju ośrodkiem spotkań miejscowej ludności, która przy śpiewie, wspólnych kąpielach zacieśnia relacje.
Z jednej strony Rio de Janeiro słynie z nowoczesnych metropolii, natomiast z drugiej obecne są tutaj tak zwane fawele, czyli dzielnice biedy, w których rozwija się przestępczość. Aby dowiedzieć się, skąd pochodzą te różnice, należy zagłębić się w historię tego miejsca. W 1897 roku po wojnie domowej – Guerra de Canudos, za zgodą ówczesnego Ministra Wojny żołnierze pełniący służbę otrzymali zgodę, na osiedlenie się na tym terminie. Wraz z nimi ziemię tę zajęli inni, często ubodzy mieszkańcy miasta. Wraz z upływem kolejnych lat dzielnica ta popadła w ruinę, dając schronienie lokalnym oprychom.
Pomnik Chrystusa
Odkupiciela na górze Corcovado
Stojący na górze Corcovado Pomnik Chrystusa Odkupiciela trzymając szeroko
rozłożone ręce, z troską obejmuje tętniące życiem Rio de Janeiro. Monumentalny
posąg mierzy blisko 38 metrów wysokości i obecnie jest najwyższym tego typu
obiektem na świecie. Każdego roku miliony turystów z całego świata ustawiają
się w kolejce, aby spojrzeć na to niezwykłe miasto jego oczami. Pomnik został
wzniesiony z okazji obchodów setnej rocznicy niepodległości Brazylii.
Zdumiewające jest to, iż został w całości sfinansowany jedynie ze środków
pochodzących ze zbiórek prowadzonych w kościołach na terenie całego kraju.
Budowa Chrystusa trwała 9 lat i prowadzona była na terenie Francji. Mamy w tym
swój udział, gdyż projektantem rzeźby był Francuz polskiego pochodzenia – Paul
Landowski.
Góra Cukru
Tak zwana Góra Cukru to niezwykle atrakcyjne miejsce widokowe. Ze szczytu rozpościera się widok na całą zatokę, dzięki czemu wzniesienie to jest jedną z największych atrakcji turystycznych tego miasta. Na szczyt góry można wjechać kolejką linową, która jest w stanie pomieścić 65 pasażerów, lub pieszo. Na szczyt poprowadzono również ponad 270 dróg wspinaczkowych. Z tego względu nie jest niczym niezwykłym zobaczyć po drodze wylewającego z siebie pot wspinacza. Ze względu na walory estetyczne Górę Cukru warto odwiedzić podczas zachodu słońca. Co prawda o tej porze chmury nierzadko spowijają niebo, niemniej jednak ostatnie promienie słońca przebijające się przez nie tworzą niesamowitą i jedyną w swoim rodzaju grę kolorów.
Tijuca
Park Narodowy Tijuca jest obecnie jednym z największych parków miejskich na
świecie. Ten ogromny las deszczowy mieszczący się na ternie Rio de Janeiro
został niemalże w całości zniszczony na początku XIX wieku, gdyż na terenie tym
utworzono plantację kawy. Dopiero w latach 60. XX wieku władze miasta
zdecydowały się na jego odbudowę, dzięki czemu możemy podziwiać jego piękno i
żyjącą tu faunę. Wodospad Cascatinha, a także inspirowane chińską architekturą
Vista Chinesa zwracają uwagę swoim wyglądem. Strudzeni turyści chętnie korzystają
z chwili ochłody, którą oferuje wodospad.
Miejscowe restauracje polecają
Podróżując, pragniemy kompleksowo poznać kulturę wybranego obszaru. Z tego względu każdy z nas decydując się na wyjazd, przywiązuje dużą uwagę nie tylko do poznawania kolejnych zabytków, lecz smakowania miejscowej kuchni. Tak naprawdę to ona pokazuje, w jaki sposób żyje miejscowa ludność. Zwraca uwagę na to, czym trudnią się miejscowi, o której godzinie wstają, a także ukazują bogactwo występujących na danym rejonie produktów. W brazylijskiej kuchni można wyczuć europejskie wpływy. Lokalnym specjałem jest churrasco, czyli mięso z rusztu. Opalana na ogromnym grillu wieprzowina, odcinana jest od sztuki mięsa na oczach klientów. mięso krojone jest tak długo, dopóki klient nie powie stop. Turyści nie znając tej zasady, nierzadko narażają się na żarty ze strony miejscowych. Do mięsa dodaje się pao de alho czyli chlebek czosnkowy lub queijo coalho – grillowane kawałki sera.
Rio de Janeiro jest wyjątkowym miejsce na mapie świata. Decydując się na przyjazd do tego miasta warto pomyśleć o atrakcjach czekających na nas tuż poza granicami miasta. Saquarema, Park Narodowy Bocaina czy Destylarnia Alambique Paratiana to jedynie niektóre z nich.
Nowoczesna technologia umożliwia nam zwiedzanie tego zakątka na wiele sposobów. Samochód, rower, helikopter, czy oglądanie miasta z perspektywy drona należą obecnie do najpopularniejszych. Całodniowa ucieczka na jedną z dzikich plaż pozwoli ukoić skołatane nerwy, a także rozkoszować się pięknem tutejszej przyrody. Góra cukru widoczna z każdego miejsca wygląda spektakularnie o każdej porze dnia. Promienie słońca niespiesznie padające na jej powierzchnię tworzy jedyne w swoim rodzaju efekty świetlne.
Najnowsze komentarze