Zaznacz stronę

W mieście filmowców, gwiazd i bogaczy – dlaczego warto pojechać do Los Angeles?

    Do miasta aniołów turyści nie przyjeżdżają dla historii i zabytków, bo tak naprawdę jest to dość młoda metropolia. Miasto jednak coś w sobie musi mieć, skoro znane jest na całym świecie i przyciąga co roku aż kilkadziesiąt milionów zwiedzających. Miejsce kojarzone jest przede wszystkim z przemysłem filmowym, wielkim bogactwem, rozrywką, relaksem i pięknymi plażami. 

   Na początku XX wieku przeniosło się tutaj wiele wytwórni ze wschodniego ze względu na idealne warunki do kręcenia filmów. Jest tu dużo słońca, znakomity ciepły klimat, bliskość oceanu oraz gór. Dzięki Hollywood miasto rozrosło się w błyskawicznym tempie. W 1900 roku liczyło sobie zaledwie 100 tysięcy mieszkańców, a w latach 30-tych populacja wynosiła już ponad milion. Dzisiaj jest to drugie co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, a także wielki ośrodek przemysłowy i kulturalny. Które miejsca trzeba koniecznie zobaczyć, odwiedzając Los Angeles? 

Hollywood Boulevard

   Hollywood to dzielnica Los Angeles i obowiązkowy punkt każdego turysty, który pierwszy raz przybywa do miasta. Znajduje się tam słynna Aleja Gwiazd, czyli Walk of Fame. Różowe gwiazdy z nazwiskami celebrytów wtopione są w chodnik, a znajduje ich się tam ponad 2600. Idąc wzdłuż ulicy Hollywood Boulevard, dochodzi się do Dolby Theatre (dawne Kodak Theatre), gdzie każdego roku rozdaje się Oskary – najsłynniejsze nagrody filmowe. Natomiast przed Teatrem Chińskim Graumana (w którym odbywa się wiele ważnych premier filmowych) koniecznie trzeba zobaczyć odciski dłoni i stóp największych sław. Przy ulicy znajduje się również siedziba muzeum figur woskowych Madame Tussauds Hollywood. 

Venice Beach

   Venice Beach stało się kultowym miejscem i centrum kulturalnych szczególnie dla młodych ludzi. Słynna plaża znajduje się w dzielnicy o nazwie Venice. Najbardziej znana jest z pieszej promenady Ocean Front Walk, przy której znajduje się jeden wielki jarmark. Można tu spotkać wielu ulicznych artystów jak muzycy i malarze oraz kupić pamiątki. Długość promenady wynosi 2,5 mili. Warto zwrócić uwagę na Skatepark, aby zobaczyć popisy deskorolkarzy i Muscle Beach, gdzie trenował kiedyś Arnold Schwarzenegger. 

Beverly Hills z Rodeo Drive

   Beverly Hills to tak naprawdę oddzielne miasto położone w metropolii Los Angeles. Zamieszkało tu wielu bogatych i sławnych ludzi, przez co dzisiaj uznawane jest za jedno z najbardziej ekskluzywnych miejscowości w Ameryce. To co przyciąga uwagę to wielki przepych, piękne domy, luksusowe samochody, równo przycięte trawniki, czystość na chodnikach i ulicy oraz wysokie palmy. Najsłynniejszą ulicą w Beverly Hills jest Rodeo Drive, gdzie można spotkać celebrytów robiących zakupy w sklepach z luksusowymi ubraniami i biżuterią. Warto przejść przez tę ulicę i zobaczyć, chociaż na chwilę jak wygląda życie najbogatszych ludzi na Ziemi.

Santa Monica Pier

   Santa Monica podobnie jak Beverly Hills jest oddzielnym miastem. Plaża w tej części metropolii ma 3,5 mili i przyciąga każdego roku wielu turystów. Wizytówką tego miejsca jest słynne molo – Santa Monica Pier, które zbudowane zostało w 1916 roku i jest uznawane za najstarsze molo w zachodniej części USA. Znajduje się tam wiele atrakcji, w tym Pacific Park – park rozrywki z diabelskim młynem, karuzelą i akwarium. Jest tam też wiele sklepików, restauracji i pubów. Molo znane jest też z innego powodu. To właśnie tutaj kończy się słynna droga Route 66 z Chicago. 

Griffith Observatory 

   Osoby, które lubią obserwować i podziwiać miasta z punktów widokowych powinny wybrać się do Obserwatorium Griffitha w północnej części Los Angeles przy zboczu góry Hollywood. Najlepiej pojechać się tam podczas zachodu słońca. Przy obserwatorium znajduje się też słynny Griffith Park, gdzie jest wiele klimatycznych ławek i latarni w starym stylu. Często można oglądać je w amerykańskich filmach.

Studia filmowe i parki rozrywki 

   Los Angeles nigdy by się nie rozwinęło, gdyby nie studia filmowe. Rozsiane są one po całym mieście. Dla turystów organizowane są specjalne wycieczki m.in. do Paramount Pictures, Sony Pictures czy Warner Bros. Na północnych przedmieściach miasta można zwiedzić też Universal Studios. Zwiedzającym oferuje się przejażdżkę wagonikami, z których można obserwować sceny z wielu popularnych produkcji jak „King-Kong” czy „Wojna Światów”. Od kilku lat największą atrakcją tego miejsca jest park rozrywki „Harry Potter and The Forbidden Journey”. Niedaleko Los Angeles znajduje się także Park Disneyland. Jest to idealne miejsce dla całej rodziny, które oferuje wiele atrakcji. Jest to też najstarszy i jedyny Disneyland na świecie zaprojektowany przez Walta Disneya. 

Downtown

   Centrum Miasta nie należy do największych atrakcji Los Angeles, a znajdują się tutaj nie tylko wieżowce, ale też kilka słynnych muzeów sztuki jak MOCA i Grammy, wiele sklepów, targów i nowoczesnych restauracji. Znaleźć tu można też kilka najstarszych budynków w mieście. W śródmieściu warto zobaczyć ogromną halę widowiskowo-sportową Staples Center i Filharmonię Walta Disneya z charakterystyczną konstrukcją, którą zaprojektował Frank Gehry.