Zaznacz stronę

Etiopia to kraj położony we wschodniej Afryce. Sąsiadami kraju są Kenia, Suda, Sudan Południowy, Dżibuti, Somalia oraz Erytrea. Etiopia leży w Rogu Afrykańskim na terenach w większości wyżynnych. W państwie tym panuje klimat tropikalny, który łagodzony jest dużą wysokością. Stolicą Etiopii jest Addis Abeba. Miasto to jest jednym z najwyżej położonych miast na świecie. Etiopia należy to jednych z najliczniejszych państw świata. Populacja kraju jest bliska 100 milionów mieszkańców. Dodatkowo kraj ten składa się z wielu grup etnicznych, co prowadzi do wielu konfliktów i nieporozumień na tle kulturowym i religijnym. Etiopia uzyskała niepodległość od Zjednoczonego Królestwa Włoch w roku 1941, lecz historia afrykańskiego kraju sięga I tysiąclecia p.n.e. Etiopia należy do grupy najbiedniejszych i najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie. Zajmuje jedno z ostatnich miejsc, jeśli chodzi o jakość i długość życia. Przeciętny mieszkaniec Etiopii musi przeżyć za ok. 1 dolara dziennie, przyjmując średnio 900 kalorii dziennie, a długość jego życia szacuje się na 63 lata. 

Klimat w Etiopii – ciekawostki

Etiopia leży w strefie klimatu podrównikowego. Jedynie jego północna część położona jest w zasięgu strefy zwrotnikowej. Ze względu na wyjątkowy i zmienny charakter klimatu, który uwarunkowany jest w Etiopii wysokością nad poziomem morza, wyróżnić można pięć pięter klimatycznych. 

  • Bereha – obszary, które położone są do 500 m n.p.m., charakteryzują się klimatem gorącym, półpustynnym. Temperatura przez cały rok jest bardzo wysoka i sięga blisko 30 stopni. 
  • Kolla – drugie Pietro klimatyczne, które określa tereny położone do wysokości 1700 m n.p.m. Cechuje się wilgotnym i gorącym klimatem. Słupki termometrów wskazują jednak znacznie niższą temperaturę, która przekracza przez cały rok 20 stopni. 
  • Uojna dega – piętro klimatyczne, które określa tereny sięgające 2500 m n.p.m. Na tych terenach pogoda jest umiarkowana. Temperatura waha się od 16 do 20 stopni. Bardzo rzadko termometry wskazują w tej części Etiopii ponad 20 kresek. 
  • Dega – czwarte piętro klimatyczne, typowe dla gór wysokich. Charakterystyczne dla terenów znajdujących się pomiędzy 2500 a 3500 m n.p.m. Na tym pietrze występuje klimat chłodny i górski. Temperatura nigdy nie przekracza 16 stopni. 
  • Czoke – piąte i najwyższe piętro klimatyczne, które wznosi się ponad 3500 m n.p.m. Występuje tam zimny, wysokogórski klimat. Przez cały rok temperatura nie przekracza tam 10 stopni. Co więcej, nocami zdarzają się nawet przymrozki. 

Jeśli chodzi o opady deszczu w Etiopii, to tak samo, jak klimat, zależne są od wysokości terenów. Ilość opadów deszczu wzrasta wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza. 80% rocznych opadów występuje w regionie południowo-zachodnim. Natomiast tereny północno-wschodnie (zwłaszcza regiony nadgraniczne z Somalią) dotknięte są suszą, a ich roczna wartoś wynosi 500 mm. 

Etiopia pochwalić się morze niezwykłą fauną. Świat zwierząt na tych terenach jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Żyją tam m.in. słonie, żyrafy, nosorożce, lwy oraz hipopotamy. Rząd Etiopii bardzo dba o przyrodę kraju. Na terenach Etiopii znajduje się Park Narodowy Semien, który został podniesiony do rangi światowego dziedzictwa ludzkości. Ponadto w Etiopii znajdziemy ponad 800 gatunków ptaków, które stanowią około 53% wszystkich gatunków żyjących na świecie. Niestety większość ptaków żyjących w Etiopii zagrożonych jest wyginięciem. Lecz wszystkie światowe organizacje pomagają i robią co w ich mocy, aby ocalić jak najwięcej gatunków ptaków i zwierząt żyjących w Etiopii. 

Etiopia – ciekawostki afrykańskiego kraju

Zastanawiasz się, jakie ma Etiopia ciekawostki? Aby zaspokoić Twoją wiedzę, przygotowaliśmy listę ciekawostek, które sprawią, że zupełnie inaczej spojrzysz na ten odległy kraj. 

  • W Etiopii zabroniony jest Skype – mieszkańcy tego afrykańskiego kraju nie mogą korzystać z jednego z najpopularniejszych darmowych komunikatorów do rozmów video na świecie. Jak tłumaczy jednak rzecznik rządu, to nie Skype jest problemem w kraju, a nieautoryzowane połączenia. W kraju legalne i dozwolone są tylko połączenia komórkowe, które mogą być rejestrowane przez rząd. Za rozmowę na Skype można w Etiopii trafić do więzienia nawet na 15 lat. 
  • Brak zasad w ruchu drogowym – brak zasad w ruchu drogowym to najważniejsza zasada dla każdego kierowcy. Zapinanie pasów bezpieczeństwa natomiast to ujma i obraza dla każdego Etiopczyka. Co więcej, dozwolone jest kierowanie pod wpływem alkoholu. 
  • Kawa – najpopularniejszy napój na świecie wywodzi się z Etiopii. To właśnie etiopskie kawy uznawane są za najlepsze. Dla Etiopczyków kawa jest niestety wciąż luksusem, na który nie mogą sobie pozwolić. 
  • Elektryczność przez przypadek – elektryczność trafiła do Etiopii dopiero w 1896 roku i to przez przypadek. Panujący wówczas Menelik II zamówił do kraju wynalezione niedawno krzesło elektryczne. Po zakupie zorientował się, że aby użyć krzesła, potrzebny jest prąd. Aby nowy zakup nie był bezużyteczny, postanowił zelektryzować Etiopię.