Zaznacz stronę

Kambodża atrakcje-co zobaczyć i co zwiedzić.

Kambodża sama w sobie wyróżnia się zapierającymi dech w piersiach widokami oraz przepiękną architekturą, cieszy się ona coraz większą rzeszą fanów i turystów. Kambodża nadal należy do rzadziej
wybieranych krajów przez turystów z całego świata, chociaż oferuje nam wiele niż tylko cieszący się popularnością kompleks świątyń Angkor. Od niedawna odwiedzana jest przez turystów, samo państwo było niedostępne ze względu aktywne konflikty zbrojne prowadzone wewnątrz kraju. Samo państwo składa się głównie z gęstych lasów tropikalnych, co powoduje, iż duża część obywateli mieszka w miastach Ciekawostką może być, iż kraj opisuje się jako jeden z najbiedniejszych krajów w Azji, około jednej trzeciej społeczeństwa przeżywa tam dzień za mniej niż 1 USD.Podróż i co przygotować.

Samo państwo znajduje się w południowo-wschodniej części Azji, najlepszym momentem na wyprawę byłaby pora sucha trwająca od listopada do kwietnia a średnia temperatura to 20-25 stopni Celsjusza, pamiętając również o tym, iż wysokie temperatury i gwałtowne opady to standard o tej porze roku. O czym należ pamiętać i co posiadać? Wiza turystyczna- możliwa do wydania na lotnisku, aby taką wizę nabyć, należy mieć ze sobą zdjęcie oraz ważny paszport na min. kolejne sześć miesięcy. Nie należy zapominać również o ewentualnych szczepieniach zalecanych przy wizytach w krajach azjatyckich. Co do samej podróży, z Warszawy dolecimy spokojnie na międzynarodowe lotniska w Kambodży, zarówno do stolicy- Phnom Penh oraz do Siem Reap, przy pierwszej opcji lot może odbyć się z jedną przesiadką a w drugiej z dwiema przesiadkami.

Atrakcje i ciekawostki.

Same najpopularniejsze atrakcje w Kambodży związane są z pradawną stolicą założycieli Imperium Khmerów- Angkor powstałą na początku XII wieku. Można powiedzieć, iż to miejsce jest jednym z nieocenionych miejsc na świecie, jeżeli chodzi o archeologię. Dawna siedziba Khmerów i 400 km kwadratowych powierzchni tworzy największy kompleks świątyń starożytnych na świecie. Na istniejące tam budowle swój wpływ miały religie takie, jak hinduizm, dzięki któremu możemy podziwiać pierwotny wygląd świątyń oraz buddyzm, był on religią, która najbardziej je odmieniła. Spośród znajdujących się tam świątyń, możemy wyróżnić trzy najważniejsze.
-Bayon. Zasłynęła z powodu znajdujących się tam 200 gigantycznych kamiennych posągów, które przedstawiają Buddę.
-Ta Phrom. Świątynia ta idealnie ukazuje jak natura, może przepięknie wkomponować się w budynki wedrzeć się w nie i stworzyć scenerie sielanki i odświeżyć historię.
-Angkor Wat. Symbol tego miejsca oraz najważniejszy znak całego państwa. Zgodnie z historią z niewyjaśnionych przyczyn Angkor został całkowicie opuszczony w XV wieku. Obecnie świątynia znajduję się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.Chcąc zwiedzić wszystkie atrakcje w tym państwie i poczuć jego klimat miejscem, do którego należy się wybrać, jest sama stolica. Phnom Penh jest małym i trochę zatłoczonym oraz chaotycznym miastem. Dawniej nazywanym Paryżem Wschodu oraz Perłą Azji. Kolonizacja francuska nadała mu charakter nowoczesnego i rozwiniętego miasta.
Oprócz tętniącego życiem centrum większość miasta posiada też tajemnicze wąskie uliczki oraz wyjątkową wręcz można by nazwać bajkową kolorystyką. Podczas dyktatury Czerwonych Khmerów Phnom Penh przeżyło odrodzenie i stało się jednym z najpiękniejszych miast na terenie Indochin. Oczywiście podczas zwiedzania stolicy należy odwiedzić również Muzeum Narodowe, które posiada wiele pamiątek po dawnym imperium. Następnym miejscem na liście jest Pałac Królewski, Srebrna Pagoda oraz piękne nadbrzeże rzeczne. Najlepszym wyjściem będzie zaopatrzenie się w plan miasta, ponieważ tylko główne ulice posiadają nazwy, reszta z nich jest tylko ponumerowana. W związku z małą ilością chodników w mieście większość mieszkańców porusza się tuk tukami (auto-rikszami). Punktem nie do ominięcia okazać się może również wizyta w jednym z wielu bazarów i targowisk, które odbywają się w mieście.

Plaże i wybrzeża.

Odwiedzając Kambodżę, należy pamiętać o wybraniu się na wybrzeże, kraj ten posiada przepiękne i niezbyt zatłoczone plaże. Jednym z najpopularniejszych kurortów jest Sihanoukville małe miasteczko, które pochodzi z lat 50 dwudziestego wieku. Jest idealnym miejscem do wypoczynku podczas wizyty w Kambodży.
Piękne egzotyczne plaże z mnóstwem palm i białym piaskiem kusi wielu zagranicznych turystów. Na wybrzeżach popularne są też wycieczki łodzią oraz nurkowanie w zatoce Tajlandzkiej. Okrzykniętą jedną z najpopularniejszych plaż jest Ochheutea, jeżeli jednak interesuje was większa ilość hoteli, pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych
najlepiej udać się na Plażę Zwycięstwa.

Khmerska kuchnia- co zjeść w Kambodży.

Kuchnia ta posiada w swoim menu wiele różnorodnych zup, w wiele restauracji proponuje tzw. wkładkę do zupy: rybę, krewetki, kurczaka czy wołowinę. Najbardziej popularnymi zupami są tam zupy rybne i słodko kwaśne głównie składające się z mleczka kokosowego.
-Siem Reap Soup. Zupa z mleczkiem kokosowym i zielonymi bakłażanami, zazwyczaj serwowana jest z rybą lub krewetkami.
-Tom Yum. Podawana w wielu wariantach i serwowana w tradycyjnych miejscach jak inne tajskie dania.
Najsłynniejszym jednak daniem w kuchni khmerskiej jest AMOK. Aromatyczne danie z dużą ilością domowych przypraw. Serwowane najczęściej w misce lub kokosie z miseczką ryżu obok, danie najczęściej podawane z krewetkami lub rybą. Nie zapomnijmy również o Smażonym ryżu i makaronie, jak łatwo można zauważyć, iż wiele dań składa lub głównie opiera się na tych dwóch składnikach, można je oczywiście jeść osobno w postaci smażonego ryżu lub makaronu z przyprawami, olejem oraz dużą ilością warzyw, można dodać jajko oraz sos według swojego uznania. Ostatecznym punktem lub tak naprawdę pierwszym na liście specjałów do spróbowania powinno być Street Food. Jeżeli chcemy spróbować naprawdę wszystkich smaków Kambodży i zatracić się w ich ilości najlepiej spróbować Street food, pamiętając, że odejdziemy stamtąd najedzeni bez większego naruszenia portfela, ponieważ jeden posiłek kosztuje już od 1 do 1,5 dolara za pełne obiadowe danie.

Ogólnie podsumowując, jeżeli pragniesz odwiedzić Kambodżę, zrób to bez wahania, jest to kraj pełen pięknych i tajemniczych zakątków wartych zwiedzenia i odkrycia oraz smakowitego jedzenia do spróbowania. Warto pamiętać tylko o kilku najważniejszych zasadach, czyli paszporcie, wizie wystarczającej ilości pieniędzy i wtedy bez wahania można wyruszyć na podbój tego pięknego państwa, jakim jest Kambodża. Podliczając koszty, wynika, iż kompletnie nie opłaca się odwiedzać supermarketów w celu zrobienia własnego posiłku, ponieważ uliczne lokalne jedzenie, jest kilkakrotnie tańsze oraz o wiele smaczniejsze.