Zaznacz stronę

Kambodża to państwo, które znajduje się w południowo – wschodniej Azji. Kraj powstał już w I wieku n.e, a Khmerowie uczynili z niej w IX stuleciu silne imperium, które zostało dopiero podbite w wieku XIV. Swoje piętno odcisnęli tutaj Francuzi, którzy w XIX wieku skolonizowali te ziemie. Jednak najkrwawszy w historii jest okres rządów Czerwonych Khmerów aż do ich upadku. Wiele terenów w Kambodży jest niedostępnych, w niektórych można natrafić na miny. W zasadzie niedawno zapanował tam względny spokój. Turyści spoglądają z obawą na ten kierunek podróży. Jednakże coraz bardziej zaczyna się on na nich otwierać. Bez wątpienia jest to region, który obfituje w piękne budowle, a także może poszczycić się wielowiekową tradycją.

Wielu ludzi zastanawia się, co może tutaj zobaczyć. Warto zaznaczyć, że możemy przejść przez ponad tysiąc lat historii Khmerów, obecni mieszkańcy są ich bezpośrednimi potomkami. Planując wyjazd wiadomo, że nie można pominąć celów tzw. „must see” i sprawdzić, że Kambodża zabytki to nie tylko puste hasło. Do nich niewątpliwie należy Angkor Wat. To w dosłownym tłumaczeniu oznacza miejską świątynię. Datuje się ją na okolice dwunastego wieku, a zgodnie z przekazami konstrukcję ukończono dopiero po trzydziestu latach. Ciekawym jest fakt, że została odkryta dopiero w XIX wieku i to zupełnie przez przypadek. Dodatkowo wpisano ją na  Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cechą charakterystyczną świątyni jest budulec, z którego została wykonana. Mając na uwadze jej trwałość budowniczy zastosowali lateryt. W całym kompleksie zachowało się sto świątyń, a ta została oddana na cześć boga Wisznu. Z tego powodu na początku funkcjonowała jako zgodna z hinduizmem, a dopiero później została przejęta przez buddystów. Kolejną, która znajduje się na tej samej liście jest Ta Prohm, a wzniesiono ją w drugiej połowie XII i XIII wieku.  Zgodnie z inskrypcją, która znajdowała się w środku stwierdzono, że była zasiedlona przez wiele osób, z których należy wyróżnić arcykapłanów, kapłanów, asystentów, czy nawet niebiańskie tancerki. O skarbcu wiadomo, że zawierał m.in.: pięć ton srebra i diamenty. Ta Prohm wyróżnia fakt, że możemy podziwiać ją w takiej samej wersji, w jakiej została odkryta, a w jej murach kręcono film Lara Croft: Tomb Raider.

Kolejnym zabytkiem, który jest polecany dla turystów to Srebrna Pagoda. , która znajduje się w Phnom Pehn. To zespół świątyń, który charakteryzuje się posiadaniem narodowego skarbca. W nim schowane są m.in. posągi Buddy. Do najbardziej znanych należy ten, który jest nazywany kryształowym.  Dodatkowo znajdziemy tutaj również naturalnej wielkości buddyjskiego boga, który zawiera w sobie ponad dziewięć tysięcy diamentów. Ogólna nazwa tego kompleksu wzięła się z powodu pięciu tysięcy płytek ze srebra, które posłużyły do budowy. Stolica Kambodży oprócz miejsca sakralnego oferuje również Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng. Pierwotnie szkołą średnia została zamieniona na więzienie służb bezpieczeństwa. Okres ten jest najkrwawszym w historii całego państwa. Tutaj możemy podziwiać wszystko w oryginalnym stanie, ponieważ nic nie zostało zmienione. Od zdjęć więźniów, które są w pomieszczeniach, poprzez pokryte rdzą łóżka, a na przyrządach do tortur kończąc. Warto wspomnieć, że najbardziej szokującym miejscem w tym muzeum jest mapa kraju, która została wykonana z czaszek, które znaleźli tu Wietnamczycy. Jest symbolem okrucieństwa i przypomina co się wtedy wydarzyło. Pozostając w tej tematyce końcowym punktem poznawania reżimu Kambodży powinny być pola śmierci, gdzie stracono ponad siedemnaście tysięcy ludzi. Na terenie znajduje się buddyjska stupa, która eksponuje tysiące czaszek, które odkopano z masowych grobów.

Uciekając od najbardziej znanych zabytków warto udać się do Preah ko, czyli Świątyni Świętego Byka. Powstała w 879 roku, a znajduje się w odległości około piętnastu kilometrów od Angkoru. Tu można podziwiać trzy posągi byków, które stworzono z piaskowca. Pierwotnie była grobowcem króla Jayavarmana II. Dla tych, którzy uwielbiają architekturę można polecić miasto Battambang. Choć wcale nie jest małe, to zachowała się tutaj zabudowa kolonialna. W końcu od XIX wieku znajdowali się tutaj Francuzi i to im właśnie miejscowość zawdzięcza swoje zabytki. Te najlepsze są zlokalizowane przy rzece Stung Sanker. Będąc tutaj warto udać się również do Phnom Banan. To tylko dwadzieścia kilometrów od Battabang, a będziemy mogli zobaczyć obiekt, który jest datowany na XI wiek. Liczy sobie ponad trzysta pięćdziesiąt schodów, a obecnie swoją świetność ma dawno za sobą.

Wybierając się do Kambodźy warto mieć na uwadze, że jest to w dalszym ciągu kraj, który podnosi się po skutkach reżimu, jaki w nim panował. Niemniej ilość zabytków, która pochodzi z kultury Khmeru jest ogromna. Ponadto jeśli zmęczymy się zwiedzaniem, kraj oferuje nam możliwość wypoczynku nad swoimi rajskimi brzegami, z których archipelag Koh Rong należy do najbardziej polecanych.