Zaznacz stronę

Odległy Ocean Indyjski to wciąż przestrzeń, która skrywa w sobie wiele tajemnic i skarbów. Jednym z nich jest archipelag blisko 1200 wysp i wysepek otoczonych malowniczymi atolami. Lazurowa woda i błękitne laguny to codzienność mieszkańców Malediwów. Jednak dla przyjezdnych, jest to niewielki skrawek raju na ziemi, gdzie oprócz atrakcji turystycznych, można zaczerpnąć wypoczynków na jednej z malowniczych plaż. Ten egzotyczny kierunek podróży, jest nie bez powodu, tłumnie oblegany od dawna. 

Wyspy wulkaniczne

Malediwy to archipelag położony na paśmie podmorskich gór wulkanicznych. Składa się z blisko 1200 wysp, mniejszych i większych, umiejscowionych na 26 atolach koralowych. Na powierzchni jedynie 298 kilometrów kwadratowych, mieszka blisko 400 tysięcy ludzi i są oni uznawani, za najszczęśliwszy naród na świecie. Nie powinno to nikogo dziwić, skoro mieszkają w prawdziwym raju. Spośród wszystkich, tylko 202 wyspy są zamieszkanie, a sama stolica- Male, zajmuje jedną z nich. Jest to jedyny zespół miejski archipelagu. Najwyższy szczyt wznosi się zaledwie 2 metry nad poziomem morza, reszta kraju znajduję się praktycznie pod jego poziomem. Przez swoje położenie, kraj zagrożony jest zalaniem i całkowitym zniknięciem z mapy świata, dlatego rząd dużą uwagę przykłada do sposobów ograniczenia efektu cieplarnianego. Ciężko sobie wyobrazić, że za kilkanaście lat ten ostatni kawałek egzotycznego, wymarzonego miejsca, może przestać istnieć.

Malediwy wakacje- lepszego miejsca już nie znajdziemy

Biura podróży w każdej porze roku oferują wycieczki na atole. Tak naprawdę, nieważne czy lato, czy zima, panujący tam klimat równikowy gwarantuje ciepłą pogodę praktycznie przez cały rok. Na Malediwy, można się też wybrać na własną rękę, dla wszystkich tych, których nie przerażają godziny planowania i przeglądania stron internetowych, taka samodzielna podróż może okazać się przygodą życia. Wyloty tam, możliwe są praktycznie z każdego lotniska w Polsce, przy uwzględnieniu przesiadki najczęściej w Katarze. Głównym celem, jest lotnisko w stolicy- Male. To najważniejsze lotnisko kraju. Oprócz tego możemy skusić się na lot do Gan lub Hanimaadho odpowiednio na południe i północ od jedynego zespołu miejskiego. Miłośnicy nurkowania, pokochają Atol Rasdu, gdzie baza hotelowa znajduje się tuż przy zewnętrznej rafie koralowej. To wyspa typowo turystyczna, przeznaczona jedynie pod ośrodki dla turystów. Na miejscu, instruktorzy i podwodni przewodnicy, pokażą każdy zakątek podwodnej rafy, oraz skarby, jakie kryje w sobie wybrzeże. Warto odwiedzić rafę Fish Head- uważaną za jedną z najpiękniejszych na świecie. Dla mniej aktywnych polecany jest wypoczynek na łodzi. Podróż przez Ocean Indyjski zapewni nie tylko niesamowite widoki, ale także możliwość zobaczenia wysepek, na których jedynym mieszkańcem jest fauna i flora. Szczególnie spragnieni odpoczynku podróżni, znajdą wytchnienie na jednej z rajskich plaż. Malediwy mają ich ogromną ilość, a jedna jest piękniejsza od drugiej. Koralowe piaszczyste wybrzeża jak: Bandos, Villingili i Meeru, kuszą słonecznymi i morskimi kąpielami. Relaksu tam, nie zastąpi nam żadne inne miejsce. Malediwy wakacje to połączenie słów, które jest naprawdę znaczące.

Rajskie atrakcje turystyczne

Nie tylko samymi plażami Malediwy stoją. Kraj ten ma do zaoferowania znacznie więcej, niż możemy przypuszczać. Na Halaveli stoi główna atrakcja, czyli okręt handlowy. Często tam właśnie, turyści kierują swoje pierwsze kroki. Sama stolica- Male, jest bardzo ciekawym miejscem, z pokaźną ilością zabytków. Ponieważ Malediwy to kraj muzułmański, najważniejszym zabytkiem jest Meczet Piątkowy w Male. Ta XVII wieczna budowla oprócz złotych, bogatych zdobień, skrywa w sobie jeszcze jeden sekret. W jej podziemiach pochowani są wszyscy bohaterowie narodowi, a także osoby o znaczących zasługach dla kraju. Nieopodal znajduje się siedziba rządu, najokazalszy gmach- Pałac Sułtana. W nim mieści się muzeum, w którym można podziwiać dawne sułtańskie stroje oraz atrybuty władcy. Niewątpliwą atrakcją jest też most Sinamale. Jego aranżacja świetlna, najpiękniej będzie prezentowała się po zachodzie słońca. Łączy on dwa wyspiarskie zamieszkane atole- Male i Hulhule. Warto dodać, że to jedyna na świecie droga lądowa, która biegnie przez wody oceanu. Zatrzymajmy się też na chwilę, przy pomniku Tsunami. Oddajmy hołd ofiarom kataklizmu, jaki nawiedził ten niewielki kraj w 2004 roku.

Malediwy i ich ciekawostki

Czy wiedzieliście, że Malediwy są jedynym krajem na świecie, który do produkcji coca-coli używa odsalanej morskiej wody? Oprócz tego większość eksportowanych do tego kraju słodyczy pochodzi z Polski. Kolejną ciekawostką są banknoty. Nie są one obdarowane podobiznami ważnych i znanych osobistości, a podobiznami zwierząt. Rupia malediwska jest jedynym w swoim rodzaju banknotem na świecie. Niestety, ze względu na położenie państwo jest zagrożone kataklizmami, dlatego głowa państwa ciągle apeluje do największych mocarstw o poprawę sytuacji klimatycznej. Jednym z gorszych przepisów, jest kara cielesna z homoseksualizm. Grozi to nawet deportacją z kraju, obowiązuje też zakaz inny praktyk religijnych niż muzułmańskie.

Mimo swoich wad i zalet Malediwy są miejscem, do którego warto się udać. Niesamowite laguny i rafy, a także przepiękne plaże, wynagrodzą nam każdy dotychczasowy stres. Pamiętajmy, by poddać się koniecznym szczepieniom, ponieważ Europejczycy, są szczególnie narażeni na panujące tam choroby.