Zaznacz stronę

Malediwy z lotu ptaka zobacz to na własne oczy.

Ten egzotyczny kierunek, jakim są Malediwy, staje się coraz bardziej popularny wśród turystów z całego świata. Jednocześnie pozostaje nadal miejscem tajemniczym i pełnym niezwykłych zakątków czekających na ich odkrycie. Przed podróżą na ten malowniczy archipelag warto zapoznać się z kilkoma istotnymi informacjami oraz przygotować plan atrakcji, których chcemy zażywać podczas pobytu w tym zakątku świata.

Malediwy – jak tam dotrzeć i kiedy jechać?

Malediwy to archipelag składający się z około 1190 różnej wielkości wysepek położonych na 26 atolach na Oceanie Indyjskim, z których jedynie około 300 jest zamieszkanych. Najpopularniejszym sposobem podróży na Malediwy jest zakup wycieczki w biurze podróży. Koszt takiej wycieczki możne być bardzo różny, uzależniony m.in. od czasu trwania wypoczynku, opcji wyżywienia i zakwaterowania lub atrakcji, które dane biuro oferuje po przybyciu na miejsce. Osoby lubiące organizację podróży na własną rękę mogą znaleźć sporo ofert lotów w bardzo atrakcyjnych cenach, które pozwolą na odwiedzenie tego niezwykłego zakątka Ziemi bez wydawania fortuny. Z reguły podróż odbywa się w dwóch etapach: lotem najczęściej z jedną przesiadką np. w Dubaju lub Bangkoku do stolicy – Mali, a później podróżą hydroplanem lub motorówką do docelowej wyspy.

Na Malediwach występują dwie pory roku: sucha, od grudnia do kwietnia, oraz deszczowa od maja do listopada. W porze suchej temperatura powietrza nie spada poniżej 25 stopni i praktycznie nie pada. W okresie deszczowym zwiększa się wilgotność powietrza i ryzyko opadów jest bardzo duże. Dlatego też planując podróż na archipelag najlepiej wybrać grudzień, styczeń lub luty, gdy temperatura jest najprzyjemniejsza.

Jak spędzić czas na Malediwach?

Główną rozrywką, która jest najbardziej oczywista i przychodzi do głowy jako pierwsza, gdy myślimy o wypoczynku na Malediwach jest oczywiście plażowanie i spacery po plaży z białym piaskiem i turkusową wodą przy zachodzie księżyca. Kiedy pierwsze emocje opadną, warto jednak wiedzieć, jak ciekawie można spędzić czas pobytu na archipelagu i co warto zobaczyć.

Bardzo ciekawym miejscem jest sama stolica Malediów, czyli Male. Jest to jedna z najmniejszych stolic świata, a jednocześnie największa wyspa. Warto zobaczyć na niej budynek Parlamentu, największy na Malediwach meczet czy Pałac Sułtana Mohameda Shamsuddeena III, będący siedzibą prezydenta kraju. Podróżowanie pomiędzy wyspami nie sprawia większego problemu, ponieważ można skorzystać z lokalnego transportu np. łodziami. Warto również zakupić dodatkową wycieczkę małym samolotem i zobaczyć Malediwy z lotu ptaka. Widoki z takiej wysokości zapierają dech w piersiach, a na wyspy otoczone turkusowymi wodami Oceanu Indyjskiego można patrzeć godzinami.  Podczas podróży łodzią można z kolei podziwiać delfiny lub wieloryby w ich naturalnym środowisku. W wielu hotelach jako dodatkowa atrakcja dostępna jest możliwość wzięcia udziału w karmieniu płaszczek. Osoby lubiące obcowanie z dużymi głębokościami muszą spróbować nurkowania głębinowego. Podwodny świat archipelagu Malediwów uważany jest za jeden z najpiękniejszych na świecie. Niektóre hotele lub miejsca noclegowe oferują nurkowanie w nocy, co jeszcze bardziej potęguje przeżycia.

Musisz tego spróbować!

Na wyspach królują oczywiście świeże ryby i owoce morza oraz pyszne owoce, których jest tam pod dostatkiem. Można znaleźć również na nich restauracje serwujące lokalną kuchnię oraz przysmaki azjatyckie, głównie pochodzące z obszaru Indii. Bardzo popularnym posiłkiem podawanym na śniadania jest tuńczyk ( bardzo popularna tutaj ryba) wymieszany z kokosem, dający niezwykłe doznanie smakowe. Warto spróbować również świeżego kokosa w różnej postaci: wypić wodę kokosową, zjeść miąższ lub batonik zrobiony z młodego kokosa i cukru palmowego owiniętego w liścia bananowca. Dla miłośników słodyczy na pewno dobrą wiadomością będzie to, że większość z nich sprowadzana jest z Polski. Najpopularniejsza potrawą podawaną na obiad jest zupa garudhiya, zawierająca kawałki tuńczyka – również głowę, a gdy woda całkowicie z niej odparuje, powstanie tradycyjna potrawa rihaakuru.  Natomiast lokalnym smakołykiem jest coca-cola produkowana z odsalanej wody oceanicznej. Produkowana jest na wyspie Thulusdhoo, skąd też pochodzi większość wody butelkowanej. Popularnymi przyprawami używanymi w tamtejszej kuchnia jest cebula, chilli, wiórki kokosowe, sól oraz sok z cytryny. 

Malediwy to istny raj na Ziemi, który odwiedzić można w całkiem przystępnej cenie, bez potrzeby wydawania oszczędności życia. W tym miejscu nie można się nudzić. Jeśli spacery i wypoczynek na plaży są dla Was nużące – możecie wybierać z szerokiego wachlarza dodatkowych atrakcji. Pobyt na Malediwach to również niesamowite przeżycia kulinarne. To miejsce trzeba odwiedzić i napawać się jego pięknem.