Zaznacz stronę

Każdego roku wielu turystów z całego świata jako cel swojej podróży wybiera właśnie Republikę Południowej Afryki. Co jest w tym kraju takiego ciekawego, że przyciąga masę ludzi? Jest to przede wszystkim miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, od górskich piechurów po amatorów plażowania, ponieważ państwo to charakteryzuje się specyficznym ukształtowaniem. Linia brzegowa ma ponad 2500 kilometrów, a potężne skały wyłaniają się prosto z oceanu.

RPA jest krajem wielu języków, wielu kultur. Charakteryzuje się ogromną różnorodnością, o czym może świadczyć, chociażby fakt, że liczba używanych języków urzędowych sięga 11, a hymn tego kraju, jedyny taki na świecie, jest wielojęzyczny. W jednej pieśni są użyte cztery najliczniej reprezentowane języki, a nie tylko dialekty. Klimat na tym obszarze także jest zróżnicowany. Przechodzi od podzwrotnikowego, przez zwrotnikowy, aż do pustynnego. Wszystko zależy, w jakim rejonie akurat się znajdujemy.

Będąc w Republice Południowej Afryki, obowiązkowo trzeba zwiedzić Kapsztad. Przez wielu ludzi uważane za najpiękniejsze miasto na świecie. Jest pełne kontrastów. W centrum znajdują się wystawne budynki, które są budowane przez Brytyjczyków, brukowane ulice, hotele czy restauracje. Jednak na wschód od tego miejsca rozciągają się przedmieścia pełne slumsów. Aby wyjazd był udany konieczne jest wejście lub wjazd kolejką linową na szczyt Góry Stołowej i stamtąd podziwiania panoramy miasta i zatoki.

Miasteczkiem, które także warto odwiedzić, jest Haut Bay. To jedno z 16 miejsc na świecie, w których jest możliwość surfowania na falach osiągających nawet 14 metrów wysokości. Z tego miejsca wypływa codziennie kilkadziesiąt kutrów, statków w kierunku Duiker Island, czyli inaczej nazywanej Seal Island. Na wysepce, która jest wielkości boiska do koszykówki tłoczą się setki fok, jeszcze więcej ptaków, a ponoć w wodach oceanu czyha na nie masa rekinów. Równie ciekawy jest port, gdzie można usłyszeć zespoły śpiewające afrykanerskie pieśni.

 Z Haut Bay można się wybrać na Przylądek Dobrej Nadziei. Dostać się tam można na dwa sposoby: wybierając drogę w głębi lądu albo Chapman’s Peak Drive, która jest uznawana za jedną z najbardziej widowiskowych tras na świecie. Jest to 9 kilometrów asfaltu wijącego się 114 zakrętów wokół Chapman’s Peak. Droga ta naprawdę robi ogromne wrażenie. Przez całą trasę rozciąga się niesamowity widok na ocean. Po drodze są przystanki, na których można się zatrzymać i urządzić piknik lub miejsca do obserwacji wielorybów. Przylądek Dobrej Nadziei to zakończenie 100-kilometrowego półwyspu. Jest to z pewnością jedno z najpiękniejszych miejsc w RPA. Na wybrzeżu rozciągają się piaszczyste plaże. To właśnie tutaj po raz pierwszy widziano Latającego Holendra, mityczny statek, który pod pełnymi żaglami i bez załogi przemierzał oceany.

Innym miastem, do którego można przyjechać jest Johannesburg – największe i najbogatsze miasto RPA. Ponad kilometr pod miastem górnicy kopią najszlachetniejszy metal na świecie, czyli złoto. Miasto nie jest jednak samo w sobie spektakularne i częściej jest traktowane przez turystów jako miejsce na przesiadkę. Będąc tam warto jednak zajrzeć co domu Nelsona Mandeli, który znajduje się w dzielnicy Soweto oraz wybrać się do Muzeum Apartheidu. W Johannesburgu, trzeba bardzo uważać, gdyż jest to dosyć niebezpieczne miasto.

Jednym z najbardziej interesujących miejsc, do których warto się udać jest Park Narodowy Krugera. Jest to najstarszy park narodowy w Afryce. Rozciąga się na 350 kilometrów wzdłuż granicy z Mozambikiem, ma około 60 kilometrów szerokości. Zajmuje powierzchnię powyżej 2 milionów hektarów. Jest to miejsce niezwykle bogate przyrodniczo. Można tam spotkać całą „wielką piątkę” afrykańskich zwierząt, czyli: lwa, lamparta, bawoła, słonia i nosorożca. Oprócz tego jest ogrom innych zwierząt, takich jak żyrafy, krokodyle, hipopotamy, zebry czy antylopy. Najlepszy sezon, aby wybrać się na safari to lipiec i sierpień.

 Warto wspomnieć także o jedzeniu, jakie możemy skosztować w RPA. Tutaj również króluje różnorodność. Oprócz typowej kuchni Południowej Afryki, która obfituje w mięso, znajdziemy kuchnię portugalską, hinduską, a na wybrzeżu zawsze znajdziemy świeże ryby i owoce morza. Dużo jest także potraw, gdzie wpływy orientalne łączą się z afrykańskimi lub europejskimi. Taką potrawą jest na przykład „bunny-chow” czyli chleb nadziewany curry. W każdym miejscu znajdziemy oczywiście biltong, czyli marynowane, suszone mięso i kiełbaski boerewors.

RPA ciekawostki, czyli to, co najbardziej interesujące. Republika Południowej Afryki posiada aż trzy oficjalne stolice. Są to: Pretoria, która jest administracyjną stolicą, Bloemfontein, czyli stolica sądownictwa oraz Kapsztad, który jest stolicą ustawodawczą. Kraj ten nazywany jest także „Rainbow Nation” dzięki ogromnej różnorodności ludzi, języków i kultur. Państwo to jest także odpowiedzialne za wytwarzanie dwóch trzecich energii elektrycznej na kontynencie. W RPA znajduje się także drugi co do wielkości wodospad na świecie, Tugela. Całkowity spad wynosi 948 metrów. Wodospad ten znajduje się w Królewskim Parku Narodowym w górach Drakensberg.

Jak można zauważyć Republika Południowej Afryki to niezwykle ciekawy kraj, dla każdego, który na pewno warto odwiedzić. To państwo pełne kontrastów i różnorodności ale właśnie to sprawia, że każdego roku przyjeżdżają do niego masy turystów z całego świata.